Skoki dookoła świata – Australia i Nowa Zelandia

dsc_0629

W drugiej części cyklu „Skoki dookoła świata” przeniesiemy się w inną część świata, a mianowicie do Australii i Nowej Zelandii. Na kontynentach całego świata istniały kiedyś, bądź istnieją nadal, skocznie narciarskie. Na jednych mniejsze obiekty, na innych większe. Również Australia i Nowa Zelandia w swoich historiach gości skoki narciarskie. 

W Nowej Zelandii istniały dwie skocznie, jednakże obydwie zostały zdemontowane. Jedna z nich o punkcie K znajdującym się nad 25 metrze była położona na Górze Cooka, druga miała punkt konstrukcyjny na 20 metrze i znajdowała się na Górze Ruapehu. To właśnie na większej z nich w 1937 roku, Brian MacMillan oddał skok na 18,6 metra, jednocześnie ustanawiając rekord Nowej Zelandii.

W Australii również wszystkie skocznie narciarskie zostały zdemontowane, najstarsza z nich znajdowała się w Warburton a jej punkt K był położony na 10 metrze. W 1951 została przebudowana, lecz niedługo po tym ją zniszczono. Kolejna skocznia to Ben Lomond powstała ona w 1935 i była to skocznia o K-15. Odbywały się tutaj mistrzostwa Tasmanii i Północnej Tasmanii w skokach. W 1949 odbyły się tutaj mistrzostwa Australii w skokach narciarskich. Kolejne skocznie to skocznie w Guthega położone są one w regionie Góry Kościuszki, dzięki Norweskim imigrantom powstały tu trzy obiekty o K-10, K-20 oraz K-45. Kompleks w Falls Creek to jeden z największych ośrodków narciarskich w Australii, w 1959 roku obok trasy narciarskiej wybudowano tu również skocznie o punkcie K leżącym na 30 metrze, odbyły się tu jedne zawody, które oglądało ponad dwa tysiące ludzi. Na górze Mt.Piper została wybudowana skocznia narciarska Piper’s Gap Ski Jump, miała ona masywną, drewnianą konstrukcję najazdu, a jej punkt konstrukcyjny leżał na 42 metrze. W 1970, po trzech latach od budowy została ona przebudowana, jednakże przez wysokie koszty utrzymania w 1979 roku została rozebrana. Oficjalny rekord Australii należy do Bruce’a Neville’a i wynosi on 57,5 metra, skok ten został oddany w USA.

źródło: skisprungschanzen.com/informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.