Zamknij

Skocznie Rejonów - Hesja

20:01, 29.09.2020 Angelika Uchacz
Skomentuj

Copyright: SC Willingen

Każdy region, do którego zawitała wieść o skokach narciarskich, ma swoją historię związaną z tym sportem. Towarzyszą jej obiekty nowe oraz zapomniane. Poznajmy dziś opowieść kolejnego z niemieckich landów. Czas na Hesję!

W ubiegłym tygodniu uchyliliśmy rąbka tajemnicy dotyczącej skoczni narciarskich w Nadrenii Północnej - Westfalii. Spieszymy zatem z kolejną porcją ciekawostek z sąsiedniego rejonu. Land, o którym mowa, nosi nazwę Hesja i leży w zachodniej części Niemiec. Jego stolicą jest Wiesbaden. Z tym miastem związana jest jedna ze skoczni - obiekt Wiesbaden-Rambach. Były na nim rozgrywane zawody rejonowe Hesji w skokach oraz kombinacji norweskiej. Absolutnym dominatorem zmagań był Nico Riedl, który zwyciężył je aż dziesięciokrotnie. Obecnie po tej 30-metrowej skoczni zostało jednie kilka zdjęć oraz wspomnienia.

Bardzo ciekawą historię posiada obiekt w Reesbergu. Powstała wraz z założeniem SKG Gersfeld w latach 1949-50. Perypetie związane ze skokami narciarskimi w tej okolicy sięgają jednak znacznie dalej. Już w latach 1914-1922 powstała pierwsza 25-metrowa skocznia w Simmelsberg. Reesberg mógł jednak poszczycić się 65-metrowym obiektem, do którego w latach późniejszych dobudowano wieżę najazdową. Konkursy na tej skoczni oglądało nawet 4 tysiące widzów. Nic to jednak nie znaczyło w obliczu terenu, na którym znajdowała się konstrukcja. Niestety, trzeba było ją rozebrać już w 1960 roku, gdyż... znajdowała się na poligonie wojskowym Wildflecken. W jej zastępstwie w 1968 roku zbudowano dwie inne skocznie, które gościły między innymi Mistrzostwa Hesji. Klub opiekujący się Simmelbergschanze obecnie odszedł od kultywowania skoków narciarskich. Zawodnicy uprawiają tam raczej kombinację norweską.

Zdecydowanym liderem pod względem popularności wśród skoczni w Hesji jest Mühlenkopfschanze w Willingen. Otwarta w 1951 roku, przeszła generalną przebudowę 20 lat temu. Podczas tego remontu nadano jej wygląd oraz kształt, który możemy podziwiać do teraz.

https://www.instagram.com/p/B8TKYR4iLtP/?igshid=1isgmfypmkvb&fbclid=IwAR3J58fg_V6e1o-AU3zIFa63avz2Iw9Wm3rycamZ3cPidDWp_KVYtY9_SRI

Mühlenkopfschanze znajduje się w północno-zachodniej części landu, bardzo blisko granicy z Nadrenią Północną - Westfalią. Regularnie gości konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawody w Willingen cieszą się dużą popularnością i przyciągają przed telewizory oraz na trybuny rzesze kibiców. Polacy również mają dobre wspomnienia związane z tym obiektem. W końcu to tutaj 3. lutego 2001 roku Adam Małysz skoczył 151,5 metra, które w środowisku kibiców skoków narciarskich urosło do rangi legendy. Ta odległość pozwoliła zawodnikowi na objęcie pozycji rekordzisty skoczni na prawie 4 lata. Obiekt na stałe wpisał się do kalendarza zawodów Pucharu Świata, a włodarze dbają o jego stan techniczny oraz wygląd.

https://www.instagram.com/p/B8QVnlXCgh1/?igshid=dbvqtahw2ihn&fbclid=IwAR2qQmcQQwJwXNuJrDWEcX0JylVCsUWRuiuNBGYwouup3y6pcyjpIrdSUlI

Jeszcze istniejącą, lecz nieużywaną skocznią jest ta w Bermuthshain. Jej rekordzistą jest Erwin Mengel, który oddał skok na odległość 35 metrów. Budowa Wilhelm-Dillemuth-Schanze auf dem Höllerich zakończyła się w 1969 roku, jednak obiekt nie był zbyt długo używany. Już pod koniec lat 80. XX wieku przestano go eksploatować i obecnie podupada. W 2006 roku zbudowano platformę widokową bezpośrednio pod skocznią.

https://www.instagram.com/p/CCl9vztqLzw/?utm_source=ig_web_copy_link

Już za tydzień zapraszamy po historyczne ciekawostki dotyczące Badenii - Wirtembergii. Wybierzemy się historycznie między innymi do Tittisee-Neustadt oraz Schonach.

Źródło: weltcup-willingen.de/skisprungschanzen.com/instagram.com/hessen.de/informacja własna. 

(Angelika Uchacz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%