Skoczkowie na starcie pierwszych zimowych zawodów. Sezon otwieramy w Falun (listy startowe)

fot. PZN

Konkursy trzeciej ligi w szwedzkim Falun otworzą rywalizację skoczków narciarskich w sezonie zimowym 2021/2022. W ten weekend zostaną rozegrane po dwa konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn. Na starcie pojawi się 51 skoczków i 24 skoczkinie.

fot. PZN

W pierwszy weekend sezonu zimowego skoczkowie będą rywalizować na kompleksie Lugnet w szwedzkim Falun. Zawody odbędą się na skoczni normalnej o punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 90 metrze. Jej rozmiar to 100 metrów. Rekordzistą obiektu jest Sander Vossan Eriksen, który trzy lata temu uzyskał 105,5 metra. U pań najlepszym rezultatem może popisać się Sarah Hendrickson. W 2018 roku Amerykanka skoczyła w Falun 98,5 metra.

Na liście startowej sobotniego konkursu widnieją nazwiska 51 skoczków z dziesięciu państw. Początkowo do rywalizacji miało przystąpić 50 zawodników, jednak finalnie do startujących dołączył Islandczyk, Anton Oyvindsson. Pośród startujących znajduje się sześciu reprezentantów Polski. Jako pierwszy z Biało-Czerwonych swoje próby odda Szymon Jojko (numer 33.). Następnie do rywalizacji przystąpią Klemens Joniak (numer 34.), Arkadiusz Jojko (numer 36.), Szymon Zapotoczny (numer 38.) oraz Adam Niżnik (numer 43.). Ostatnim z Polaków będzie Jan Habdas (numer 49.). Listę startową otwiera Iłszat Kadyrow, a jako ostatni swoje próby odda Oyvindsson. Na liście startowej widnieje nazwisko zaledwie jednego reprezentanta gospodarzy – Tobiasa Froeiera.

Po letnich konkursach na czele tabeli plasują się dwaj Austriacy. W klasyfikacji prowadzi Janni Reisenauer, którego zabrakło w Falun, a drugą pozycję zajmuje Francisco Moerth. Trzeci jest Felix Hoffmann, również niestartujący w ten weekend, a czwarty Jan Habdas. Kolejny z Polaków, Adam Niżnik, jest sklasyfikowany dopiero na 16. pozycji. 

Lista startowa panów

Na starcie rywalizacji pań pojawią się 24 skoczkinie z sześciu państw. Zabraknie pośród nich reprezentantek Polski. W sobotę jako pierwsza swoje próby odda Irma Machinia, a listę startową zamknie Marija Jakowlewa. Po letniej odsłonie rywalizacji w klasyfikacji generalnej FIS Cup prowadzą ex aequo Qingyue Peng oraz Julia Muehlbacher. Na kolejnych lokatach plasują się Bing Dong, Hannah Wiegele oraz Birun Shao. Zawodniczki ze ścisłej czołówki nie staną jednak na starcie rywalizacji w Szwecji. Najwyżej sklasyfikowana Jakowlewa zajmuje w tabeli dopiero dziesiątą lokatę ze startą ponad 170 punktów do prowadzących.

Lista startowa pań

W sobotę jako pierwsze na skoczni pojawią się panie, które o 9:00 rozpoczną trening. O 9:45 ma natomiast wystartować seria próbna, a o 10:30 konkurs. Panowie pierwsze sobotnie próby oddadzą o 13:00. Na godzinę później jest zaplanowana runda próbna, a na 15:00 zaowdy indywidualne. Niedzielna rywalizacja skoczkiń rozpocznie się o 10:30, a skoczków o 14:00.

Źródło: informacja własna