Skoczkini narciarska sportsmenką roku w Słowenii

20:21, 14.12.2022 Maciej Tryboń Aktualizacja: 20:25, 14.12.2022

Stowarzyszenie  Dziennikarzy Sportowych Słowenii wybrało najlepszego sportowca, sportsmenkę oraz drużynę roku. Za sukcesy w 2022 docenieni zostali między innymi zawodnicy sportów zimowych. Aż dwie statuetki zostały przyznane przedstawicielom skoków narciarskich. Najwięcej powodów do radości miała Ursa Bogataj, która zdobyła dwie nagrody.

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Skoczkini na czele

Najlepszą sportsmenką 2022 roku w Słowenii została Ursa Bogataj. Zawodniczka przywiozła dwa złote medale z igrzysk olimpijskich w Pekinie oraz była trzecią zawodniczką klasyfikacji generalnej. W poprzednim sezonie Słowenka aż jedenaście razy stawała na podium zawodów Pucharu Świata, w tym trzy razy wygrała. Do jej sukcesów można również dodać trzecie miejsce w norweskim cyklu Raw Air. Ursa Bogataj w plebiscycie na najlepszego sportowca Słowenii wyprzedziła drugą Janję Garnbret, która specjalizuje się we wspinaczce. Trzecia była inna przedstawicielka skoków narciarskich - Nika Kriznar.

Najlepsza drużyna

Najlepszą słoweńską drużyną  2022 roku okazał się team mieszany w skokach narciarskich, który zdobył złoty medal w Pekinie. W pamiętnym konkursie Słoweńcy zdeklasowali rywali. Nad drugim Rosyjskim Komitetem Olimpijskim mieli aż 111,2 pkt przewagi. Na trzecim miejscu uplasowała się wówczas Kanada.  Nagrodzona drużyna mistrzów olimpijskich wystąpiła w składzie Ursa Bogataj, Nika Kriznar, Timi Zajc i Peter Prevc.

Trzeci alpejczyk

Wśród mężczyzn najlepszym sportowcem Słowenii tego roku okazał się specjalista od rzutu dyskiem Kristjan Čeh. Na drugim miejscu znalazł się kolarz szosowy Tadej Pogacar. Słoweńscy dziennikarze postanowili także docenić przedstawiciela sportów zimowych. Na trzecim miejscu uplasował się Zan Kranjec, który w Pekinie zdobył srebrny medal olimpijski w slalomie gigancie.

Źródło: sloski.si