Ski Tour w Trondheim: Triumf Paala Golberga, dominacja Norwegów

14:54, 23.02.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:28, 23.02.2020
reo

Paal Golberg wygrał bieg pościgowy na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym będący ostatnim etapem cyklu Ski Tour 2020 i został pierwszym w historii triumfatorem tej imprezy. Podium uzupełnili jego rodacy Simen Hegstad Krueger i Hans Christer Holund, a tuż za podium sklasyfikowany trzech kolejnych Norwegów. Dotychczasowy lider Aleksander Bolszunow finiszował dopiero na siódmym miejscu. Jedyny Polak startujący w dzisiejszym biegu - Dominik Bury - nie ukończył rywalizacji.

Trondheim powróciło do kalendarza Pucharu Świata w biegach narciarskich po jedenastu latach przerwy i zostało miejscem, w którym ważyły się losy zwycięstwa w pierwszym w historii Ski Tourze. Jako pierwszy na trasę biegu pościgowego na 30 kilometrów stylem klasycznym wyruszył Aleksander Bolszunow, który miał ponad trzydzieści sekund przewagi nad startującym z numerem "dwa" Paalem Golbergiem i więcej niż minutę zapasu nad pozostałymi reprezentantami Norwegii. Rosjanin od pierwszych kilometrów zmagał się jednak z problemami ze smarowaniem nart i ewidentnie męczył się na trasie, co szybko zostało wykorzystane przez jego konkurentów.

Bolszunow na prowadzeniu utrzymał się do czwartego kilometra, a chwilę potem wyprzedził go Paal Golberg, który po minięciu Rosjanina biegł dobrym rytmem i konsekwentnie oddalał się od dotychczasowego lidera. Za plecami tej dwójki stworzyła się mocna grupa pościgowa składająca się z sześciu reprezentantów gospodarzy, którzy niemal do samego końca wspólnie pokonywali trasę w Trondheim. Norwegowie dość szybko dogonili Bolszunowa, a potem ruszyli w pogoń za prowadzącym bieg Paalem Golbergiem.

Lider nie dał sobie jednak odebrać zwycięstwa i ostatnią rundę biegową mógł poświęcić na świętowanie jednego z największych sukcesów w karierze. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o podium, z której zwycięsko wyszli Simen Hegstad Krueger i Hans Christer Holund. Duet Norwegów oderwał się od swoich kolegów z kadry i kwestię drugiego miejsca rozegrał między sobą na sprinterskim finiszu, z którego zwycięsko wyszedł Krueger (+28,9 sek). Na najniższym stopniu podium stanął Holund (+30,1 sek) , a tuż za czołową trójką uplasował się Emil Iversen (+32,3 sek), który miał najlepszy czas netto dzisiejszego biegu. Na piątej pozycji sklasyfikowano Martina Loewstroema Nyengeta (+32,9 sek), a na szóstej Johannesa Hoesflota Klaebo (+34,2 sek).

Dopiero na siódmym miejscu finiszował lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow, który do zwycięzcy stracił ponad półtorej minuty. Ósmy był Fin Iivo Niskanen, a dziewiąty Sjur Roethe. Czołową dziesiątkę zamknął Szwajcar Dario Cologna.

Do ostatniego etapu Ski Touru przystąpił Dominik Bury, ale Polak nie ukończył biegu.

Kolejne zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich już w przyszły weekend w Lahti, gdzie odbędą się biegi na 15 kilometrów stylem klasycznym i sztafety.