Ski Tour w Östersund: Drugie dystansowe zwycięstwo Paala Golberga

14:51, 16.02.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:19, 16.02.2020

Paal Golberg pogodził faworytów i wygrał drugi etap Ski Touru 2020 - bieg pościgowy na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym w Östersund. Norweg odniósł tym samym drugie dystansowe zwycięstwo w karierze i został liderem cyklu. Podium uzupełnili Aleksander Bolszunow i Martin Loewstroem Nyenget. Polacy, podobnie jak w sobotę, dziś także nie zdobyli punktów Pucharu Świata.

Bieg pościgowy na dystansie 15 kilometrów techniką klasyczną właściwie od początku do końca był pojedynkiem pomiędzy reprezentacją Norwegii, a Aleksandrem Bolszunowem. Biegacze ze Skandynawii mogli więc próbować zmian tempa, aby zmęczyć Rosjanina i w konsekwencji pozbawić go szans na zwycięstwo. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie dał się jednak zgubić Norwegom i do samego finiszu liczył się w walce o wygraną.

Decydujący dla losów biegu okazał się być ostatni podbieg przed metą, na którym kilka metrów przewagi uzyskał Paal Golberg, znany do tej pory przede wszystkim ze świetnych występów sprinterskich. Norweg na stadion wbiegł z niewielkim zapasem nad Bolszunowem i - mimo ambitnej pogoni Rosjanina - nie dał sobie odebrać zwycięstwa, odnosząc drugi w karierze triumf w biegu dystansowym. Tuż za plecami Golberga finiszował lider klasyfikacji generalnej Aleksander Bolszunow, który przegrał z Norwegiem o +0,3 sek. Na najniższym stopniu podium stanął Martin Loewstroem Nyenget, dla którego to pierwsze w karierze miejsce w czołowej trójce Pucharu Świata.

Na czwartej pozycji zawody ukończył wczorajszy triumfator Sjur Roethe (+2,5 sek), a na piątym miejscu finiszował Hans Christer Holund. Szósty był Finn Haagen Krogh, siódmy Martin Johnsrud Sundby, ósmy Erik Valnes, a dziewiąty Fin Iivo Niskanen. Najlepszą dziesiątkę zamknął Szwajcar Dario Cologna. Na 25. pozycji sklasyfikowano natomiast Johannesa Hoesflota Klaebo.

Reprezentanci Polski nie zdobyli dziś pucharowych punktów. Najwyżej, na 47. miejscu, finiszował Dominik Bury, który nie poprawił lokaty z sobotniego biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym. Maciej Staręga był 77., a Kamil Bury został sklasyfikowany na 81. pozycji.

Jutro w Ski Tourze 2020 dzień przerwy. Zawodnicy powrócą do rywalizacji we wtorek w szwedzkim Åre, gdzie odbędą się sprinty stylem dowolnym pod górę stoku slalomowego.