Ski Tour w Åre: Pierwszy wygrany sprint w karierze Johaug. Staręga najlepiej od ponad roku

18:01, 18.02.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:38, 18.02.2020

Rywalizację pań w sprincie w Åre w ramach Ski Touru wygrała Therese Johaug. To pierwszy triumf mistrzyni globu w zawodach sprinterskich. U panów natomiast kolejny triumf odniósł Johannes Klaebo. Maciej Staręga zajął czwarte miejsce w swoim ćwierćfinale. Polakowi zabrakło 0,11 s do awansu do najlepszej dwunastki.

Dzisiaj odbył się trzeci etap nowego cyklu Ski Tour. Biegaczki i biegacze rywalizowali w sprincie techniką dowolną. Profil trasy sprinterski do końca jednak nie był. Rozstrzygnięcia bowiem zapadały na długim i stromym podbiegu, który dał szansę na dobry rezultat także zawodnikom specjalizującym się na dystansie. Klasę na tak wymagającej trasie pokazała Therese Johaug. 31-latka okazała się najlepsza w eliminacjach, a i w ćwierćfinale oraz półfinale zaprezentowała wysoką dyspozycję. W finale na ostatnich metrach podbiegu nie miała sobie równych i odniosła zwycięstwo. Dla Norweżki to pierwszy triumf w rywalizacji sprinterskiej w całej karierze. Mistrzyni świata w tej konkurencji nie była też nigdy na podium.

Drugie miejsce zajęła obecnie druga w klasyfikacji cyklu Heidi Weng. Podium uzupełniła trzecia już reprezentantka Norwegii Astrid Jacobsen. Na czwartej pozycji została sklasyfikowana pierwsza nie-Norweżka Jonna Sundling. Piątkę zamknęła z kolei Szwajcarka Nadine Faendrich. Szósta była druga ze szwedzkich zawodniczek Linn Svahn.

Wyniki sprintu kobiet

U mężczyzn triumf w sprincie odniósł niepokonany w tej specjalności od 2018 roku Johannes Klaebo. Norweg okazał się najlepszy, mimo wcześniejszych problemów: złamanej kości w palcu (czego konsekwencją była absencja lidera klasyfikacji generalnej w sprintach podczas Pucharu Świata w Falun) oraz brakującej motywacji do biegania. Za nim do mety dobiegł włoski mistrz Federico Pellegrino. Niespodziewanie trzeci był Renaud Jay. Dla 28-letniego Francuza to pierwsze podium w zawodach najwyższej rangi.

Na czwartym miejscu dzisiejszy sprint rozgrywany w szwedzkiej miejscowości ukończył Paal Golberg. Norweg umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Ski Touru - w półfinale odpadł Aleksander Bolszunow. Piąty był drugi z Francuzów Lucas Chanavat, a szósty trzeci z Norwegów Erik Valnes. Udany występ zaliczył też Maciej Staręga. Reprezentant Polski zajął czwarte miejsce w swoim ćwierćfinale, a do awansu do najlepszej dwunastki zabrakło mu 0,11 s. Ostatecznie siedlczanin został sklasyfikowany na dziewiętnastej lokacie. To najlepszy jego wynik od 29 grudnia 2018 r., kiedy to zajął jedenaste miejsce. Ostatni raz Starędze do fazy ćwierćfinałowej udało się natomiast awansować na początku 2019 roku.