Ski Tour 2020: Norwegowie na czele klasyfikacji nowego turnieju po Östersund

10:00, 17.02.2020 Dominika Majdanik

Za nami pierwszy akord nowego cyklu Ski Tour w biegach narciarskich. Na tą chwilę  reprezentacja Norwegii odgrywa pierwszoplanową rolę, czego dowodem są zajmowane przez nich wysokie lokaty. W  klasyfikacji mężczyzn liderem cyklu po pierwszych dwóch dniach w szwedzkim Puchar Östersund został Paal Golberg, natomiast u kobiet prym wiedzie Therese Johaug.

W sobotę jako pierwsze na trasie stanęły panie, które rywalizowały na dystansie 10 km stylem dowolnym. Główną faworytką niewątpliwie była liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Therese Johaug. Norweżka w obecnym sezonie zwyciężyła w cyklu Ruka Triple i wznosiła ręce w geście triumfu w finale Tour de Ski. Już od początku sobotniego biegu potwierdziła wysoką formę pozostawiając w tyle rywalki. W efekcie finiszowała z przewagą 45 sekund nad drugą Heidi Weng i lekko ponad 47 sekund nad Ingvild Flugstad Østberg. Tuż za podium znalazła się reprezentantka gospodarzy Ebba Andersson.

Po kobietach w bramkach startowych stanęli mężczyźni. Duże nadzieje wiązano z reprezentantami Rosji, szczególnie Siergiejem Ustiugowem  i liderem Pucharu Świata Aleksandrem Bolszunowem. W gronie sobotnich  faworytów  znajdował się także Fin, Iivo Niskanen i Johannes Hoesflot Klaebo, na którego patrzono z lekkim dystansem, albowiem Norweg  w ostatnim tygodniu zmagał się z kontuzją lewej ręki.

W biegu na 15 km stylem dowolnym podium zdominowali, jak w przypadku pań reprezentanci Norwegii. Pierwszy na mecie pojawił się Sjur Roethe z przewagą +1,7 sek. nad Simenem Hegstadem Kruegerem i +16,6 sek. nad trzecim Finnem Haagenem Kroghem. Na 4 miejscu sklasyfikowany został Martin Johnsrud Sundby, natomiast Aleksander Bolszunow musiał zadowolić się 5 miejscem, tracąc do zwycięzcy 22,2 sek.  Odczuwający skutki kontuzji Klaebo bieg zakończył na 31 miejscu.

Dominację norweską w tej imprezie potwierdziły również niedzielne zawody. W biegu pościgowym u pań podium było identyczne jak w sobotę. Johaug zwiększyła przewagę z pierwszego dnia finiszując przed drugą Heidi Weng o 57,4 sek, i trzecią Ingvild Flugstad Oestberg o 57,8 sek. O dużym pechu może mówić Ebba Andersson, która znowu uplasowała się tuż za podium. Norweżki umocniły się w klasyfikacji turnieju. W niedzielę pozytywnym akcentem zawody ukończyła Anamarija Lampič, która finiszowała z  5 wynikiem, w sobotę zaś była 16.

Po weekendzie w Östersund Therese Johaug powiększyła swoją przewagę w klasyfikacji Pucharu Świata o 530 pkt nad drugą Natalią Nieprajewą, natomiast trzecia Heidi Weng traci do obecnej liderki Ski Touru 576 pkt.

Klasyfikacja generalna Ski Tour kobiet po pierwszych etapach.

U panów czołówka uległa zmianie. Najlepszy w niedzielnym biegu na dochodzenie był Paal Golberg. Podium uzupełnił Aleksander Bolszunow, tracąc zaledwie  0,3 s  do Norwega i Martin Løwstrøm Nyenget, dla którego było to pierwsze podium w karierze. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi  Alexander Bolszunow z przewagą 502 pkt nad kontuzjowanym Klaebo, który niedzielne zmagania na trasie ukończył na 25 pozycji  i 758 nad Roethe, który uplasował się tuż za podium.

Reprezentanci Polski nie zdobyli  pucharowych punktów, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Najlepszym z biało-czerwonych był Dominika Bury, który w obu dniach zajmował 47 miejsce. Kamil Bury i Maciej Staręga ukończyli pierwszy etap Ski Touru w siódmej i ósmej dziesiątce.

Klasyfikacja generalna Ski Tour mężczyzn po pierwszych etapach.

Dzisiaj dzień przerwy. Zawodnicy i zawodniczki przeniosą się do szwedzkiego Are, gdzie już jutro odbędzie się kolejny etap rywalizacji. Tym razem będą to sprinty techniką dowolną. Trasa jest nietypowa, bowiem prowadzi w górę stoku slalomowego.