Shiffrin i Hirscher wciąż na prowadzeniu po PŚ w Lake Louise i Val d’Isere

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND
fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

Miniony weekend był bardzo obfity jeśli chodzi o zawody alpejskiego PŚ. Po raz pierwszy ścigano się w zjeździe oraz w super-G. Jednak na pozycjach liderów klasyfikacji generalnej wciąż pozostały te same osoby.

W Lake Louise i Val d’Isere zawodnicy mieli w końcu możliwość sprawdzenia się w konkurencjach szybkościowych. Świetnie w zjeździe kobiet spisywała się Słowenka Ilka Štuhec. Dwa zwycięstwa dały jej pierwsze miejsce w klasyfikacji tej konkurencji z dość solidną przewagą nad Larą Gut, która jest druga ze stratą 70 punktów. Na trzeciej pozycji jest jeżdżąca bardzo równo i na wysokim poziomie Kajsa Kling. Szwedka zgromadziła na swoim koncie 105 punktów. Powyżej 100 punktów, a dokładnie 102 ma również Sofia Goggia.

Supergigant kobiet był tylko jeden. Liderką jest oczywiście Lara Gut, na drugim miejscu plasuje się Tina Weirather, na trzecim Goggia, a na czwartym Kajsa Kling. Piąte jest Ilka Stuhec i jak widać większość nazwisk się powtarza z czołówki klasyfikacji zjazdu.

Panowie zaliczyli w Val d’Isere po jednym zjeździe i supergigancie. Oba wygrał Kjetil Jansrud. W zjeździe drugi jest Aksel Lund Svindal, a w supergigancie Peter Fill. Na trzecim miejscu w zjeździe znajduje się Dominik Paris, a w super-G Svindal. Z pewnością wiele będzie się jeszcze działo w tych konkurencjach, ale już na początku widać bardzo dobrą formę Jansruda, Svindala i Włochów: Filla i Parisa. Blisko czołówki kręci się też Bostjan Kline. W trzecim dniu rywalizacji w Val d’Isere odbyły się zmagania w gigancie. To były już drugie zawody w tej konkurencji. Wprawdzie Alexis Pinturault wciąż jest liderem klasyfikacji giganta, ale już nie sam. Marcel Hirscher dogonił go w liczbie punktów (160) i aktualnie liderów jest dwóch. Na drugim i trzecim miejscu jest dwóch Francuzów: Mathieu Faivre (129) i Thomas Fanara (90). Wiadomo jednak, że ten drugi nie wystąpi już w tym sezonie, więc niedługo straci swoją wysoką pozycję. Piąty jest Felix Neureuther, który w Val d’Isere spisał się nieco poniżej oczekiwań i został sklasyfikowany dopiero na 16. miejscu, a rozpoczęcie sezonu w Sölden miał bardzo dobre (3. miejsce). Zan Kranjec w Val d’Isere nie punktował i spadł z 4. miejsca na 11. Stracił również Ted Ligety, ale tylko jedną pozycję i jest teraz szósty.

Jak wspomniano na samym początku. Na czele klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany. Prowadzą wciąż Marcel Hirscher i Mikaela Shiffrin. Jednak w pewnym momencie taką samą liczbę punktów co Hirscher miał Kjetil Jansrud, który jest drugi ze stratą 80 punktów. Norweg jednak miał na razie mniej okazji do występów w swoich ulubionych konkurencjach jakimi są zjazdy i supergiganty, natomiast Hirscher punktujący przede wszystkim w slalomach i gigantach miał trzy takie okazje. Alexis Pinturault, który na pewno ma dużą ochotę na kryształową kulę za klasyfikację generalną jest na razie trzeci. Aby miał realne szanse na walkę z Hirscherem czy Jansrudem z pewnością będzie potrzebował punktów w supergigancie, jednak w Val d’Isere nie zdobył w tej konkurencji żadnego punktu, gdyż wypadł z trasy.

Weekend w Lake Louise to wyłącznie konkurencje szybkościowe co bardzo sprzyjało Larze Gut, a trochę mniej Mikaeli Shiffrin. Gut zbliżyła się już do liderującej w klasyfikacji generalnej Shiffrin na niewielką odległość. Dzieli je jedynie 28 punktów. Trzecia jest Sofia Gogia, która ma 63 punkty mniej od Lary Gut. Ilka Štuhec, którą można nazwać rewelacją poprzedniego weekendu jest czwarta z dorobkiem 245 punktów i stratą 113 punktów do Shiffrin.

Pełne klasyfikacje znajdziecie na naszej stronie w menu w górnej części strony.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.