Sezon 2016/2017 w liczbach

fot: legia.net

fot: legia.net
fot: legia.net

Sobotnimi sprintami stylem klasycznym rozpocznie się kolejna edycja Pucharu Świata w biegach narciarskich. Na kilkanaście godzin przed inauguracyjnymi zawodami przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące sezonu 2016/2017 w liczbach.

1 – Na starcie zabraknie najlepszej biegaczki ubiegłej edycji Pucharu Świata. Zdobywczyni Kryształowej Kuli, Norweżka Therese Johaug, jest obecnie zawieszona i oczekuje na karę za stosowanie niedozwolonego clostebolu.

2 – Na starcie nowego sezonu Pucharu Świata pojawią się tylko dwie aktywne zawodniczki, które mają w swoim dorobku zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Są to Justyna Kowalczyk i Marit Bjoergen.

3 – Tyle biegaczek z Polski wystartuje w pierwszych zawodach Pucharu Świata. Będą to Justyna Kowalczyk, Urszula Łętocha i Martyna Galewicz.

4 – Po raz czwarty z rzędu inauguracyjne zawody Pucharu Świata odbędą się w fińskim Kuusamo.

6 – Szósty raz w historii gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym będzie Lahti. Po raz ostatni to miasto gościło najlepszych sportowców specjalizujących się w dyscyplinach narciarstwa klasycznego w 2001 roku.

7 – Siedem etapów będzie liczył Tour de Ski, który zostanie rozegrany na przełomie 2016 i 2017 roku. Zawody zaczną się 31 grudnia w szwajcarskim Val Mustair, a zakończą 8 stycznia podczas tradycyjnego podbiegu pod Alpe Cermis.

10 – Dziesięć krajów będzie gospodarzami zawodów Pucharu Świata w sezonie 2016/2017. Są to: Finlandia, Norwegia, Szwajcaria, Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Korea Południowa, Estonia i Rosja.

11 – W sezonie 2016/2017 odbędzie się jedenasta edycja prestiżowego cyklu Tour de Ski. Poprzednią, jubileuszową, wygrała Norweżka Therese Johaug, która w tym roku nie będzie miała szansy na poprawienie swojego rezultatu.

15 – Tyle biegaczy/biegaczek będzie liczyła tzw. grupa czerwona, czyli czołówka Pucharu Świata. Dotychczas było to po 30 reprezentantów każdej płci.

16 – Rok temu na tym miejscu w klasyfikacji generalnej Puchar Świata ukończyła Justyna Kowalczyk.

16 – Dla polskiej biegaczki, Justyny Kowalczyk, będzie to już szesnasty sezon w Pucharze Świata. Jej debiut przypada na lata 2001/2002.

29 – Tyle indywidualnych startów pucharowych zostanie rozegranych w sezonie 2016/2017. Zmagania zakończy Finał Pucharu Świata w rosyjskim mieście Tiumeń.

38 – W sobotę rozpocznie się 38. edycja Pucharu Świata kobiet. Pierwsza miała miejsce w sezonie 1978/1979. Triumfowała wtedy reprezentantka ZSRR Galina Kułakowa.

44 – Puchar Świata panów ma nieco dłuższą historię. Pierwsza edycja odbyła się już w latach 1973/1974 i zwyciężył wtedy Norweg Ivar Formo.

50 – Tyle punktów mogą zdobyć sportowcy w zawodach etapowych Pucharu Świata. Ta punktacja obowiązuje w Tour de Ski, mini tourach typu Lillehammer Tour, Ruka Triple, a także w Finale Pucharu Świata.

83 – Bardzo ważną zmianą, o której dużo mówiło się przed startem sezonu, jest zmiana długości kijów u biegaczy i biegaczek. Od tego roku długość kija, od ostrza grota do miejsca zamocowania rączki do kija nie może być większa niż 83% wysokości zawodnika stojącego w butach narciarskich. Ten przepis ma być rygorystycznie sprawdzany już w sezonie 2016/2017 a każde odstępstwa od normy mogą być surowo karane.

Źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.