Sensacyjny ruch Szwajcarów. Były mistrz świata trenerem skoczków

Clément Bucco-Lechat, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Były utytułowany norweski zawodnik Rune Velta został trenerem i dyrektorem reprezentacji Szwajcarii w skokach narciarskich. Zastąpił Ronniego Hornschuha, który otrzymał pracę w niemieckiej federacji.

Clément Bucco-Lechat, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

33-letni Norweg był królem mistrzostw świat w Falun w 2015 roku, gdzie zdobył cztery medale. Były to dwa indywidualnie, złoty na skoczni normalnej i brązowy na dużej. Ponadto złoty drużynowo na skoczni dużej i srebrny w konkursie mieszanym. Zdobył też srebrny medal indywidualnie w MŚ w lotach w 2012 roku.

Zaskakujący debiut trenerski Rune Velty

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Rune Velta wybrała Szwajcarski Związek Narciarski. Jako naukowiec sportowy, trener i były światowej klasy sportowiec, przynosi ze sobą plecak pełen doświadczenia – powiedział Berni Schoedler, ustępujący szef skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Od czasu przejścia na sportową emeryturę latem 2016 roku, 33-latni były skoczek pracował jako naukowiec sportowy dla Norweskiego Związku Narciarskiego, jako podstawowy trener i dyrektor sportowy skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w sportowej szkole średniej w Oslo.

Wcześniej Szwajcarzy ustalili też kadry na nowy sezon. Na podstawie wyników uzyskanych minionej zimy, w kadrze narodowej A znalazł się Gregor Deschwanden, Simon Ammann oraz Dominik Peter. Killian Peier nie utrzymał swojej pozycji i zasili kadrę B. Do niej nominowani zostali: Sandro Hauswirth, Remo Imhof, Juri Kesseli, Felix Trunz i Yanick Wasser. Jedynym zawodnikiem w kadrze C został Lean Niederberger.

Źródło: Swiss-ski.com

Mateusz Król
Obserwuj