Sensacyjne złoto Niemek i pewne zwycięstwo faworytów w sprincie drużynowym. Połowiczny sukces Polaków

screen - eurosport

Niemki zostały niespodziewanie mistrzyniami olimpijskimi w sprincie drużynowym. W pokonanym polu zostawiły medalistki zmagań indywidulanych – Szwedki. Wśród mężczyzn triumfowali Norwegowie. Monika Skinder i Izabela Marcisz zajęły 9. miejsce. W półfinale odpadli natomiast Kamil Bury i Maciej Staręga.

screen – eurosport

W sprintach drużynowych rozdano przedostatnie komplety medali w biegach narciarskich. Na starcie nie zabrakło także reprezentantów Polski. W rywalizacji kobiet w składzie biało-czerwonych znalazły się Monika Skinder i Izabela Marcisz, a wśród mężczyzn Kamil Bury i Maciej Staręga.

50% skuteczności w półfinałach

Monika Skinder i Izabela Marcisz zajęły 6. miejsce w swoim półfinale i z czasem awansowały do biegu finałowego. Nasze zawodniczki przez długi czas trzymały się w grupie prowadzących, jednak później osłabły. Pomimo tego dość nieoczekiwanie znalazły się w decydującej o medalach rywalizacji. Kamil Bury i Maciej Staręga swoje zmagania półfinałowe zakończyli na 8. pozycji i zabrakło dla nich miejsca w finale.

Szalony finisz dla Niemek

W finale pań nie zabrakło zaskakujących rozstrzygnięć. Na ostatniej zmianie o medale walczyło aż pięć ekip. Na podbiegu kontakt z czołówką straciły mistrzynie olimpijskie z Pjongczang – Amerykanki. Kiedy wydawało się, że złoto trafi w ręce faworyzowanej reprezentacji Szwecji, do głosu doszły Niemki. Victoria Carl wytrzymała tempo Jonny Sundling i na ostatniej prostej objechała rywalkę. Jest to duża sensacja, gdyż Sundling i jej rodaczka Maja Dahlqvist to najlepsze zawodniczki zawodów indywidualnych. Tym razem musiały jednak zadowolić się srebrem. Brąz wywalczyły reprezentantki Rodyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Polki zajęły 9. lokatę.

Bez niespodzianek wśród mężczyzn

W rywalizacji panów złoto padło łupem Norwegów. Po raz kolejny piorunującym finiszem popisał się Johannes Høsflot Klaebo i w parze z Erikiem Valnesem zdobył swój czwarty krążek na tej imprezie. Srebro przypadło Finom. Podium uzupełnili natomiast reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wyniki sprintu drużynowego pań

Wyniki sprintu drużynowego panów

Źródło: informacja własna