Sensacyjne wieści ze świata skoków. Kosowo zadebiutuje na mapie zawodów

Screen - YouTube

Wyjaśniła się przyszłość skoczkini narciarskiej Sophie Sorschag. Drużynowa mistrzyni świata z 2021 roku, która zrezygnowała z reprezentowania Austrii, zadeklarowała chęć startów dla innej nacji. Wybór może jednak zaskakiwać, gdyż jest to kraj zupełnie egzotyczny skokowo.

Screen – YouTube

Bolesne rozstanie i zaskakujący wybór

24 – latka ostatecznie podjęła decyzję o reprezentowaniu…. Kosowa. Jest to wybór niezwykle zaskakujący, gdyż to stosunkowo młode bałkańskie państwo, powstałe w 2008 roku w wyniki secesji od Serbii, nie jest w żaden sposób kojarzone ze sportami zimowymi. Dodatkowo wisi nad nim perspektywa konfliktu zbrojnego z roszczącym sobie prawo do zajmowania tego terytorium wspomnianym sąsiadem.

Kibicom narciarstwa alpejskiego pewnie znają nazwiska: Kiany Kryeziu oraz Albina Tahiriego, którzy wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Nie odnieśli oni jednak spektakularnych wyników.

Przypomnijmy, iż drogi Sorschag z reprezentacją Austrii rozeszły się w kwietniu 2022 roku. – Niestety, drzwi do austriackiej kadry są już dla mnie zamknięte. 27 kwietnia zostałam wykluczona ze struktur związkowych, będąc zupełnie nieprzygotowana na taką okoliczność. Z tego powodu, a także dlatego, że w dalszym ciągu chciałabym uprawiać mój ukochany sport, złożyłam wniosek o zmianę narodowości – poinformowała wówczas.

Zawodniczka prowadziła rozmowy m.in. z Estonią i Bułgarią, jednak ostateczny wybór padł na Kosowo.

Przypomnijmy, iż trenerem Austriaczki jest Słoweniec Jure Radelj. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy Sorschag zaliczy premierowy występ w nowych barwach, gdyż wcześniej musi odbyć przymusową karencję po zmianie obywatelstwa.

Osiągała już niezłe wyniki

Sophie Sorschag w swojej dotychczasowej karierze trzykrotnie meldowała się w czołowej dziesiątce konkursów Pucharu Świata. Najwyżej w klasyfikacji generalnej znalazła się w sezonie 2020/21. Wówczas z dorobkiem 261 punktów zajęła dwunaste miejsce. Jej największym osiągnięciem jest zdobycie złotego medalu mistrzostw świata w Oberstdorfie w 2021 roku wraz z koleżankami z drużyny. Ponadto dwukrotnie plasowała się w czołowej trójce klasyfikacji końcowej Pucharu Kontynentalnego. W minionym sezonie znalazła się również w składzie na igrzyska olimpijskie w Pekinie pod nieobecność Marity Kramer, która zmagała się z koronawirusem. Podczas rywalizacji sędziowie zdecydowali o jej dyskwalifikacji.

źródło: Facebook