Sensacyjna decyzja MKOl. Koniec konkursów drużynowych w skokach. Rewolucja w programie igrzysk

Screen- Eurosport

Zaskakujące decyzje zapadły podczas posiedzenia Zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Dotyczą one programu kolejnych zimowych igrzysk w Cortinie i Mediolanie. Skoczkowie nie będą już rywalizowali w konkursie drużynowym, a w super duetach. Znika też kombinacja alpejska i tradycyjna rywalizacja zespołowa kombinatorów norweskich.

Screen- Eurosport

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Cortinie d’Amprezzo i Mediolanie odbędą się w 2026 roku. Już wiadomo, że fani tradycyjnych rywalizacji będą kręcili nosem. A to dlatego, że z programu wypadają posiadające już długą historię konkurencje, które zostaną zastąpione nowymi. 

Narciarstwo alpejskie

Tu zapowiadana od dawna zmiana. Z programu znika legendarna kombinacja alpejska, która faworyzowała najbardziej uniwersalnych zawodników. Nie znika jednak całkowicie, bo w pewnym sensie pozostanie jako rywalizacja zespołowa. W zawodach tych startować będzie dwóch zawodników tej samej płci z tego samego Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Format zawodów to zjazd i pojedynczy slalom. Jeden zawodnik z każdej drużyny będzie rywalizował w zjeździe, a drugi w slalomie, a wynik zostanie obliczony na podstawie łącznych czasów dwóch zawodników z każdej drużyny. 

Skoki narciarskie

Tu chyba największe zaskoczenie. Z programu znika bowiem… konkurs drużynowy mężczyzn. A zastąpi go… rywalizacja super duetów, która dopiero minionej zimy zadebiutowała w Pucharze Świata, a na mistrzostwach świata jeszcze nie zdążyła. Format zawodów obejmuje trzy rundy: w pierwszej rundzie wszystkie drużyny mogą wystartować, podczas gdy tylko 12 najlepszych drużyn przechodzi do drugiej rundy, a w trzeciej rundzie rywalizację kończy osiem najlepszych drużyn. Aby obliczyć wynik, punkty zawodników z tej samej drużyny zostaną zsumowane.

Kombinacja norweska

Zmienia się rywalizacja drużynowa. Nie będzie już zmagań techniką Gundersena na dużej skoczni/4×5 km (czterech zawodników) do drużynowego sprintu na dużej skoczni/2×7,5 km (dwóch zawodników). W tych zawodach wezmą udział drużyny składające się z dwóch zawodników tej samej płci i z tego samego kraju, zamiast czterech jak poprzednio. Każdy zawodnik odda jeden skok na dużej skoczni. Następnie obaj zawodnicy naprzemiennie pokonają 1,5-kilometrową pętlę pięć razy każdy (7,5 km każdy zamiast 5 km poprzednio).

Biegi narciarskie

Tu nie znika żadna z konkurencji, ani nie pojawia się też nowa. Zmiana dotyczy zrównania dystansów kobiet i mężczyzn, z którą mieliśmy do czynienia pierwszy raz minionej zimy w Pucharze Świata. Co ciekawe, nie dotyczyło to jeszcze mistrzostw świata.

Źródło: olympics.com

Mateusz Król
Obserwuj