Sekretarz generalna FIS zwolniona. Powodem jej nadmierne ambicje?

W zeszły weekend główna strona internetowa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zamieściła obwieszczenie, w którym została zawarta informacja o zwolnieniu dotychczasowej sekretarz generalnej, Sary Lewis, z piastowanej funkcji. Nie podano wówczas szczegółów i powodów takiej decyzji – dziś wiemy już więcej.

Zwolnienie Lewis było wiadomością niespodziewaną, ponieważ Brytyjka, była alpejka, sprawowała swoją funkcję nieprzerwanie od 2000 roku. Jak jednak podaje portal SVT, rada FIS była niemal jednomyślna (stosunek głosów wynosił 15:1). Powodem utraty zaufania była najprawdopodobniej usilna chęć awansu na wyższe stanowisko…

Zdaniem Jensa Weinreicha, niemieckiego dziennikarza, eksperta od spraw polityki sportowej, Sarah Lewis chciała zostać następcą prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Gian Franco Kaspera, odchodzącego za rok na emeryturę. Stosunki między nimi nie wyglądają jednak najlepiej. Lewis ma być oskarżana przez samego Kaspera o nadmierną promocję własnej osoby kosztem sprawnego działania w organizacji. Jak można sądzić z wyników głosowania, rada FIS uznała to za niewłaściwe.

Pomimo braku poparcia, Lewis nie rezygnuje ze starań o prezydenturę. Jej kontrkandydatami mają być Szwedzi – miliarder Johan Eliasch oraz Mats Årjes.

źródło: svt.se/Twitter