Schuster o współpracy ze Schlierenzauerem: “Muszę być uważny, bo kwestionuje wszystko”

fot. P. Ślezińska

Gregor Schlierenzauer nie ustaje w poszukiwaniu drogi do światowej czołówki skoków narciarskich. Pomóc mu ma  szkoleniowiec, za czasów którego nastąpił rozkwit formy Austriaka. Jak układa się współpraca obu panów?

Schlierenzauer współpracę z Wernerem Schusterem rozpoczął w Schigymnasium w Stams. Niedługo potem w wieku zaledwie 16 lat skoczek przebojem wdarł się na podium Pucharu Świata. Do dziś pozostaje rekordzistą w liczbie zwycięstw konkursów PŚ. Jak sam przyznał, wiele z tych wczesnych sukcesów zawdzięczał współpracy z Schusterem.

Treningi pod okiem niedawnego selekcjonera kadry niemieckiej Gregor zaczął wiosną tego roku jako uzupełnienie szkolenia z austriacką drużyną narodową. Obaj panowie zgodnie twierdzą, że współpraca stanowi nie lada wyzwanie dla każdej ze stron. – Jestem pod wrażeniem jego zaangażowania i motywacji. Już za czasów, kiedy byłem jego nauczycielem w Stams, potrafił doprowadzić mnie do granic moich trenerskich umiejętności. Nauczyło mnie to, że pracując z nim stale muszę być bardzo uważny, bo Gregor kwestionuje niemal wszystko, przykłada uwagę do szczegółów i w pełni oddaje się skokom – zdradził Schuster. Sprawę z tego doskonale zdaje sobie sam Schlierenzauer. – Wiem, że wymagam wiele, ale jeśli chcesz dotrzeć na szczyt, szczególnie gdy już tam byłeś, nie możesz pozostawić tego przypadkowi. Wiem, że czasem to wyczerpujące, ale chcę pozostać wierny moim zasadom, dlatego tak ważne jest, żeby znaleźć odpowiednią osobę, z którą można się doskonalić dodatkowo, poza oficjalnymi treningami kadry.

Zapytany o główne zadania, jakie stawia przed austriackim skoczkiem Schuster odpowiedział: – W tej chwili Gregor nie ma żadnych specjalnych problemów. Jedyne co jest w jego sytuacji specjalne, to fakt, że mając 16 lat startował regularnie w Pucharze Świata i pozostawał w czołówce przez następnych 8 lat. To bardzo nietypowe w tym sporcie. Najważniejsze w tej chwili, aby utrzymywał wytrwałość, dzięki której udowodni, że nie dostał się do elity skoczków przez przypadek. On naprawdę ma wybitny talent.

Źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.