Saneczkarze w tym sezonie bez próby olimpijskiej. PŚ w Pekinie przełożony

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Przełożona została próba olimpijska w saneczkarstwie, która miała odbyć się w lutym 2021 roku na torze Yanqing National Sliding Centre w Pekinie. Miała to być także finałowa runda zawodów Pucharu Świata.

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Decyzja została podjęta podczas wideokonferencji, w której udział wzięli organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku oraz przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Zawody Pucharu Świata w Chinach miały odbyć się w dniach 20-21 lutego 2021 roku, czyli na sam koniec sezonu. Pucharowa rywalizacja miała być poprzedzona tygodniem treningów. Tym samym miała to być oficjalna próba obiektu olimpijskiego.

Już w październiku tego roku doszło do pre-homologacji chińskiego toru, który zdał egzamin. Wygląda na to, że saneczkarze wrócą tam dopiero jesienią przyszłego roku. Głównymi powodami przełożenia próby olimpijskiej były sytuacja związana z rozwojem pandemii oraz ograniczenia w podróżowaniu. – Obecnie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla sportowców i trenerów. Uważamy, że jesienią 2021 roku będzie dużo lepiej. Podczas ostatniej pre-homologacji widzieliśmy, że tor jest dobrze przygotowany, a warunki będą odpowiednie nawet jesienią – przyznał prezydent FIL, Einars Fogelis.

Federacja szuka zastępczej lokalizacji dla finału Pucharu Świata. Zapewne będzie to jeden z europejskich torów. Jeśli tak się stanie, to wszystkie rundy odbędą się na Starym Kontynencie. Pierwsza z nich rozpocznie się już jutro, 27 listopada od Pucharu Narodów w Igls.

źródło: fil-luge.org