Są pierwsze ofiary nowych przepisów. Mołdawia i Litwa ukarane

fot. M.Król

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała w komunikacie prasowym, że ukarała dwie federacje narodowe za posiadanie zakazanych od tego sezonu wosków zawierających flour. W gronie drużyn, które otrzymały sankcje są Litwa i Mołdawia.

fot. M.Król

Zakazany fluor

Zakaz stosowania fluoru był bardzo gorącym tematem w minionym roku. Ostatecznie, po wielu rozmowach i dywagacjach, międzynarodowe federacje zgodnie ustaliły, że od sezonu 2021/2022 serwismeni nie będą mogli już używać wosków zawierających w swoim składzie szkodliwy fluor. Zapobiec temu miała specjalna maszyna Fluorine Tracker, która została stworzona specjalnie z myślą o jego wykrywaniu na nartach.

Oficjalny ban na smary z woskiem fluorowym obowiązuje od 1 lipca 2021 i do tej pory nie zdarzało się, by którakolwiek z ekip łamała nowy regulamin. Zmieniło się to kilka dni temu, gdy na cenzurowanym znalazły się Litwa i Mołdawia. Okazało się bowiem, że obie drużyny posiadały w swoim asortymencie woski zawierające fluorowęglowodory C8/PFOA powyżej dozwolonego progu, tym samym naruszając obowiązujące zasady.

Jest wina, jest kara

Za złamanie regulaminu obie federacje narodowe – z racji tego że jest to pierwsze tego typu wykroczenie – otrzymały jedynie karę grzywny w wysokości kilku tysięcy euro. Gdyby jednak w przyszłości doszło do ponownych naruszeń przepisów przez Litwę i Mołdawię, obie drużyny otrzymają wyższą grzywnę finansową. Za trzecim razem Federacja Narodowa zostanie wykluczona z następnych zawodów IBU.

Warto przy okazji wspomnieć, że Międzynarodowa Unia Biathlonu od tego sezonu przeprowadza wyrywkowe kontrole w kabinach serwismenów zespołów na wszystkich imprezach pod egidą IBU w celu sprawdzenia obecności fluoru. Podczas badań pobierane są próbki A i B. Próbka A jest wysyłana do laboratorium, a próbka B pozostaje w Biathlon Integrity Unit.

W przypadku pozytywnego wyniku testu próbki A, Narodowa Federacja jest proszona o wytłumaczenie naruszenia regulaminu, zanim zostanie ono skierowane do grupy Członków Zarządu IBU w celu wymierzenia sankcji. Federacje Narodowe mogą zaakceptować karę lub poprosić o otwarcie próbki B na własny koszt. Jeśli próbka B okaże się negatywna, Federacja Narodowa nie poniesie żadnych kosztów, a kara zostanie cofnięta.

Źródło: IBU