Rusza Tour de Ski – program zawodów, faworyci, transmisje TV

fot: hotel-dolomity.pl

fot: hotel-dolomity.pl

W sobotę we włoskim Toblach rozpocznie się 13. edycja Tour de Ski. Na starcie wyczerpującego siedmioetapowego cyklu zabraknie wielu gwiazd, które zrezygnowały ze startu w Tourze, aby lepiej przygotować się do lutowych mistrzostw świata w Seefeld.


Cykl Tour de Ski przez wiele lat przyciągał największe gwiazdy biegów narciarskich i był traktowany bardzo prestiżowo. Ostatnie sezony pokazują jednak, że Tour stał się bardziej problemem dla najlepszych zawodników, którzy formę wolą szlifować podczas indywidualnych treningów, a nie zmagań na włosko-szwajcarsko-niemieckich trasach.

Tegoroczna edycja Tour de Ski również nie będzie mogła pochwalić się najlepszą z możliwych obsadą. Na starcie zabraknie choćby liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Therese Johaug, która w tym roku chce dominować w Seefeld, a nie na Alpe Cermis. W kadrze Norwegii nie znalazła się Ragnhild Haga, która w ostatnich latach bardzo dobrze spisywała się w Tour de Ski. Z zawodów wycofały się także najlepsze Szwedki: Charlotte Kalla czy Ebba Andersson, a na występ dopiero w ostatniej chwili zdecydowała się Stina Nilsson.

Nieobecność Therese Johaug sprawia, że kwestia zwycięstwa wśród kobiet będzie otwarta. Faworytkami rywalizacji powinny być Krista Parmakoski, Ingvild Flugstad Oestberg czy dopiero wracająca do formy Heidi Weng. Norweżka postara się obronić tytuł wywalczony w tej imprezie przed rokiem i wygrać Tour de Ski trzeci raz w karierze (i trzeci raz z rzędu). Oprócz wspomnianych Parmakoski czy Oestberg, spore szanse na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej powinny mieć także Amerykanki: Jessica Diggins i Sadie Bjornsen.

Do startu w Tour de Ski nieco bardziej poważnie podchodzą mężczyźni. Udział w tych zawodach zapowiedzieli niemal wszyscy czołowi biegacze z Dario Cologną i Johannesem Hoesflotem Klaebo na czele. W kadrze Norwegów znaleźli się także Martin Johnsrud Sundby, Sjur Roethe, Hans Christer Holund, Simen Hegstad Krüger czy dobrze biegający na początku sezonu Emil Iversen. We włoskim Toblach w najmocniejszym zestawieniu pojawią się też Rosjanie. Liderem kadry mężczyzn będzie Aleksander Bolszunow, który w ubiegłym sezonie zajął w tourze szóste miejsce. W składzie znalazł się także powracający po kontuzji Siergiej Ustiugow (triumfator imprezy z sezonu 2016/2017). Kadrę mężczyzn uzupełniają: Denis Spicow, Andriej Mielniczenko, Andriej Sobakariew, Glieb Rietiwych, Jewgienij Biełow, Maksim Wylegżanin i Andriej Larkow.

Polskę w zawodach reprezentować będą: Urszula Łętocha, Maciej Staręga, Kamil Bury, Dominik Bury i Mateusz Haratyk. W całym cyklu startować ma jednak tylko Łętocha. Kadra mężczyzn prawdopodobnie wycofa się po trzecim etapie – sprintach stylem dowolnym w Val Mustair.

Rywalizacja o triumf w 13. edycji Tour de Ski rozpocznie się sobotnimi sprintami stylem dowolnym w Toblach, potem przeniesie się do szwajcarskiego Val Mustair, następnie do niemieckiego Oberstdorfu, a zakończy osiem dni później w Val di Fiemme na słynnym stoku Alpe Cermis.

Transmisje na żywo z 13. edycji Tour de Ski przeprowadzi Eurosport 1 i TVP Sport.

Toblach:

Sobota, 29.12 (sprint stylem dowolnym):

14:25 – TVP Sport, Eurosport 1

Niedziela, 30.12 (10 i 15 kilometrów stylem klasycznym)

12:30 – TVP Sport, Eurosport 1 (kobiety)

14:45 – Eurosport 1 (mężczyźni)

Val Mustair:

Wtorek, 1.01 (sprint stylem dowolnym)

12:00 – TVP Sport, Eurosport 1

Oberstdorf:

Środa, 2.01 (10 i 15 kilometrów stylem klasycznym – mass start)

12:00 – TVP Sport, Eurosport 1 (kobiety)

14:00 – Eurosport 1 (mężczyźni)

Czwartek, 3.01 (10 i 15 kilometrów stylem dowolnym – pościgowy )

13:05 – Eurosport 1 (mężczyźni)

15:15 – TVP Sport, Eurosport 1 (kobiety)

Val di Fiemme:

Sobota, 5.01 (10 i 15 kilometrów stylem klasycznym – mass start)

14:00 – TVP Sport, Eurosport 1 (kobiety)

15:10 – Eurosport 1 (mężczyźni)

Niedziela, 6.01 (9 kilometrów stylem dowolnym – Alpe Cermis)

13:00 – TVP Sport, Eurosport 1 (kobiety)

14:45 – Eurosport 1 (mężczyźni)Źródło: informacja własna, Wikipedia

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.