Ruka vs wysokie temperatury. Finowie poradzą sobie z nietypową pogodą przed PŚ

fot. Jkpromo.com/ Patrick Forsblom

(fot. Jkpromo.com/ Patrick Forsblom)

Obiekty w Ruce w momencie, gdy przychodziło do organizacji na nich konkursów Pucharu Świata słynęły z nieprzewidywalnej, iście zimowej pogody. W ostatnich dniach utrzymywała się tam dość wysoka, jak na tę porę roku w Finlandii temperatura – parę stopni powyżej zera. Taka pogoda ma się utrzymywać przez kolejne dni, a nawet tygodnie, powolnie opadając. Jak informuje portal koillissanomat.fi organizatorzy zapewniają, że zawody się odbędą.

Parę dni temu świat polskich skoków narciarskich ożywiła informacja o rzekomych problemach z przygotowaniem skoczni w Wiśle-Malince. Andrzej Wąsowicz deklarował wówczas, że zawody się odbędą, a internauci komentowali decyzję o inaugurowaniu PŚ w Polsce. Twierdzili, że należałoby to zrobić w Skandynawii, tylko że jak się okazuje tam borykają się z bardzo podobnymi problemami. W Ruce, gdzie już w najbliższy weekend zaplanowano tradycyjne otwarcie zimy, a w ciągu trzech tygodni pojawią się skoczkowie, kombinatorzy oraz biegacze narciarscy w ramach zawodów najwyższej rangi FIS, panują warunki tylko nieco lepsze niż w naszym kraju. Termometry w Finlandii mają jednak powolnie pokazywać coraz niższą temperaturę, a same zawody według organizatorów nie są zagrożone.

Sekretarz generalny obiektów w Ruce, Seppo Linjakumpu przekonuje, że nie ma powodów, by przejmować się wysokimi temperaturami. – Zarówno trasy, jak i skocznia są gotowe na organizację zawodów, nawet jeśli pogoda do ich początku się nie zmieni – stwierdził w rozmowie z portalem koillissanomat.fi. – Konkursy się odbędą, jesteśmy przygotowani na wariant, w którym trzeba będzie działać pod wpływem problemów z ciepłem lub brakiem śniegu. Mamy sposoby, by temu zapobiec – zapewnia.

Warunki w Ruce miały w zwyczaju tworzyć problemy z nadmiarem śniegu, niskiej temperatury oraz wiatru. Konkursy PŚ w skokach narciarskich odwoływano tu trzykrotnie w ciągu ostatnich 5 lat, a ostatni w 2015 roku. W poprzedniej kampanii na Rukatunturi wygrał Słoweniec Jernej Damian. Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 25-27 listopada.

Źródło: koillissanomat.fi/ski.ruka.fi/informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.