Rozdano medale Pucharu Grupy Azoty w biegach na dystansach

fot. PZN

W niedzielę, 6 grudnia 2020 roku uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich walczyli o medale Pucharu Grupy Azoty w biegach na dystansach techniką dowolną ze startu wspólnego. Areną zmagań po raz drugi były trasy biegowe Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. W niedzielnych zawodach najwięcej medali wywalczyli reprezentanci klubu z Tomaszowa Lubelskiego, którzy zgarnęli siedem krążków: cztery srebrne i trzy brązowe.

fot. PZN

Dobiegła końca rywalizacja w inaugurujących sezon zawodach Pucharu Grupy Azoty, które w pierwszy weekend grudnia odbywały się na trasach COS OPO Zakopane. Niekorzystne warunki atmosferyczne na szczęście nie pokrzyżowały planów organizatorom i udało się rozegrać wspaniałe zawody. Każdego dnia toczyła się walka o medale w ośmiu kategoriach wiekowych, a na starcie zawodów zobaczyliśmy również reprezentantki Kadry Narodowej A Kobiet w biegach narciarskich.

W kategorii Open Kobiet bieg na dystansie 5 km techniką dowolną pewnie wygrała Karolina Kaleta z klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. – Taka była taktyka na ten bieg, żeby przez większość dystansu biec za Karoliną Kukuczką, a potem na ostatnim podbiegu dać z siebie wszystko i być pierwszą na mecie. Miałam nadzieję, że uda się wygrać, ale dziewczyny też były mocne, dlatego bardzo się cieszę ze złota w tym biegu – mówił tuż po zawodach podopieczna Martina Bajcicaka. – Uważam, że trasy były bardzo dobrze przygotowane i fajnie było tutaj rywalizować. Trasy te nie należą do najłatwiejszy, więc można było się tutaj zmęczyć. Jest dużo podbiegów, zjazdy są krótkie i trzeba cały czas pracować – dodaje. – Moim ulubionym stylem jest zdecydowanie klasyk, ale łyżwą również lubię biegać i mogę być zadowolona ze swojej aktualnej dyspozycji w technice dowolnej – przyznaje Karolina Kaleta.

W kategorii Junior Młodszy po raz drugi zwyciężył Piotr Jarecki. Zawodnik klubu KS Speed Jasło był najlepszy na dystansie 7,5 km. – Nie spodziewałem się, że tak dobrze rozpocznę ten sezon i wygram tutaj dwukrotnie. Bardzo liczyłem na dobre wyniki w Zakopanem, ale wiedziałem, że będzie o nie bardzo trudno. Na co dzień trenuję z kolegami i wiem, że oni również byli w dobrej dyspozycji. Jednak bardzo się cieszę, że zdobyłem to, czego pragnąłem i wywalczyłem te dwa złote medale – cieszy się Piotr Jarecki. – Bardzo lubię startować tutaj w Zakopanem. Jestem uczniem SMS Zakopane i trenuję tutaj na co dzień. Zdecydowanie to są moje ulubione trasy w Polsce – dodaje 17-latek. – Od poprzedniego sezonu lepsze wyniki osiągam techniką dowolną, chociaż moja dyspozycja w stylu klasycznym również jest na bardzo wysokim poziomie, więc nie ma to dla mnie znaczenia w jakim stylu rozgrywane są biegi, ale cieszę się bardzo, że ten weekend tak fajnie się dla mnie ułożył – przyznaje Jarecki. – Większym zaskoczeniem było dla mnie zwycięstwo w sprincie niż na dystansach, ponieważ lepiej biega mi się te dłuższe biegi. W sobotę czułem się dobrze na sprincie i to pewnie pomogło mi w jakimś stopniu zwyciężyć. Uważam jednak, że większy wpływ na ten sukces miały ilość i jakość treningów, które mieliśmy w całym okresie przygotowawczym. Sprawiły one, że mój poziom sportowy podniósł się zarówno na dystansach, jak i w sprintach – podkreśla reprezentant KS Speed Jasło. – Pod koniec tego niedzielnego biegu czuć było już w nogach tę sobotnią rywalizację w sprincie, ale udało się pokonać to zmęczenie i wytrzymać do końca – podsumowuje Piotr Jarecki.

Wśród Młodzików pierwszy w karierze złoty medal Pucharu Grupy Azoty zdobył Paweł Bryja z klubu UKS Regle Kościelisko, który nie krył wielkiej radości po zakończeniu biegu na 5 km. – Nie spodziewałem się, że z taką przewagą wygram ten bieg. Myślałem, że będzie trudniej i wszystko rozstrzygnie się na ostatnich metrach. Jednak bieg był naprawdę ciężki i pierwsze w karierze zwycięstwo zawdzięczam moim trenerom, którzy sprawili mi wspaniałą niespodziankę, przygotowując tak dobre narty – opowiada tuż po biegu Paweł Bryja. – Po przekroczeniu linii mety byłem bardzo wzruszony i uroniłem nawet łezkę. Jestem naprawdę szczęśliwy i zadowolony z mojego wyniku – dodaje. – Bardzo lubię rywalizować w biegach rozgrywanych techniką dowolną. Łyżwa jest zdecydowanie moją mocniejszą stroną. Wolę biegać dystanse, niż rywalizować w sprintach – stwierdza Bryja. – Zdecydowanie na trasie odczuwałem zmęczenie sobotnią rywalizacją w sprincie, która była długa i bardzo intensywna, ale nie wpłynęło to na moją dyspozycję na dystansie. Trasy biegowe przez cały weekend były naprawdę dobrze przygotowane i bardzo się cieszę, że mogliśmy tak wcześniej rozpocząć sezon – podsumowuje reprezentant UKS Regle Kościelisko.

Pełne wyniki

Medaliści i medalistki niedzielnych zawodów

Dziewczynka

 1. Kamila Haratyk – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Julia Danielkiewicz – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Klaudia Radomyska – UKS Rawa Siedlce

Chłopiec

 1. Grzegorz Galica – UKS przy ZSMS w Zakopanem
 2. Damian Muca – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Antoni Żółkiewski – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Młodziczka

 1. Martyna Michałek – MKS Istebna
 2. Karolina Kuć- MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Amelia Liszka – KS Chochołów

Młodzik

 1. Paweł Bryja – UKS Regle Kościelisko
 2. Bartosz Kita – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
 3. Maciej Dubas – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Juniorka Młodsza

 1. Hanna Popko – UKS Hubal Białystok
 2. Daria Szkurat – KS Chochołów
 3. Aleksandra Kołodziej – LKS Witów Ski Mszana Górna

 

Junior Młodszy

 1. Piotr Jarecki – KS Speed Jasło
 2. Karol Maciejowski – MUKS Podkarpacie Jedlicze
 3. Emil Koper – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Open Kobiety

 1. Karolina Kaleta – LKS Markam Wiśniowa-Osieczany
 2. Karolina Kukuczka – MKS Istebna
 3. Andżelika Szyszka – MKS Halicz Ustrzyki Dolne

Open Mężczyźni

 1. Krzysztof Małkiński – KS AZS AWF Katowice
 2. Bogusław Gracz – LKS Witów Ski Mszana Górna
 3. Maciej Krajcer – UKS Rawa Siedlce

Drugie tej zimy zawody Pucharu Grupy Azoty odbędą się 23 i 24 stycznia 2021 roku w Zakopanem. Głównym Partnerem Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich jest Grupa Azoty.

Mateusz Król
Obserwuj