Rower gravel w zimie – czy to możliwe? Sprawdzamy!

fot. nadesłane

Uwielbiasz podróżować swoim jednośladem bez względu na pogodę? Ostre słońce latem, deszcz jesienią, poranny przymrozek wiosną często nie są przeszkodą dla prawdziwych miłośników jazdy w terenie. Dziś podpowiemy Ci, czy rower gravel nadaje się do podróżowania zimą!

fot. nadesłane

Zasady jazdy rowerem zimą

Nie dla każdego miłośnika jazdy na dwóch kółkach pogoda zimą jest zachęcająca do pokonywania kolejnych kilometrów. Jednak jeśli tylko chcesz korzystać ze swojego roweru przez cały rok – nie ma problemu. Podstawą jest troska o swoje bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie sprzętu. 

Jak się okazuje, podróżowanie zimą może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie, a nawet zapewni Ci lepszą odporność w sezonie grypowym. To także gwarancja utrzymania dobrej kondycji fizycznej przez cały rok.

Zadbaj o opony rowerowe, które powinny mieć wysokiej jakości mieszanki gumy, gotowe na trudne warunki atmosferyczne. Czasem mogą być konieczne specjalne kolce. Nie warto maksymalnie pompować ogumienia, delikatny luz poprawi przyczepność na błocie pośniegowym, mokrej nawierzchni i podczas pokonywania przeszkód. 

Upewnij się, że Twój napęd jest gotowy na ekstremalne warunki. Przydadzą się tu komponenty od sprawdzonych producentów, a także regularna konserwacja jednośladu. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie sprawdź, czy hamulce i przerzutki działają poprawnie, łańcuch jest nasmarowany, a wszystkie śruby dokręcone. 

Jesienią i zimą szybko robi się ciemno, więc zadbaj o swoją widoczność na trasie. Elementy odblaskowe mogą pojawić się na odzieży czy sakwie. Dodatkowo przyda się solidne oświetlenie. 

Dlaczego rower gravel to dobry towarzysz do jazdy zimą?

Porównując rower przełajowy a gravel, to zarówno jeden, jak i drugi idealnie nadaje się na trudne, zimowe warunki. To za sprawą szerokich opon (nawet do 40 mm), które świetnie radzą sobie w terenie, dobrze odprowadzają wilgoć i można w nich ustawić niższe ciśnienie. Geometria takiego roweru pozwala przyjąć bardzo wygodną sportową pozycję, w której możesz kontrolować parametry jazdy i reagować błyskawicznie na przeszkody. 

Rower szosowy gravel zapewnia płynne prowadzenie, jednak trzeba uważać na niewielkich podjazdach i zjazdach. Tu przyda się zachowanie ostrożności, aby nie stracić przyczepności i nie zrobić sobie krzywdy. Najlepiej przesunąć się delikatnie do tyłu, aby dociążyć tylne koło.

Koniecznie dostosuj prędkość do aktualnych warunków na całej trasie, nawet kiedy z pozoru wydaje się ona prosta i bez skazy. Pod delikatną warstwą śniegu mogą kryć się niespodziewane przeszkody. Jeśli szukasz idealnego towarzysza do jazdy jesienią i zimą to świetnym wyborem może być rower gravel od Romet.

Zadbaj też o swój ubiór 

Stopy, dłonie i uszy to partie ciała, które są najbardziej narażone na mróz. Właśnie dlatego powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości rękawiczki, skarpety wraz z odpowiednimi butami, a także czapkę pod kask. Oczywiście przyda się bielizna termoaktywna, spodnie rowerowe (np. z szelkami, aby dobrze utrzymywały się na ciele), bluza i kurtka, która nie przepuszcza nieprzyjemnego powiewu wiatru oraz wilgoci. 

Na usta najlepiej naciągnąć sobie specjalną chustę, bo to także bardzo wrażliwe miejsce, narażone na mróz i powiewy wiatru. W ekstremalnych warunkach przydadzą się dodatkowe warstwy ciepła, czyli nogawki, ochraniacze na buty oraz druga para rękawic. 

Podczas jazdy dbaj o swoje nawodnienie. Jeśli będziesz zastanawiać się,  jaki wybrać rower gravel albo jak przygotować go do jazdy w wyjątkowo niskich temperaturach, nie zapominaj o miejscu na napój, może być to bidon. Zabierz jednak ze sobą herbatę w termosie albo napój izotoniczny, a nie wodę, by dostarczyć organizmowi więcej składników mineralnych, a przy okazji, by nieco się ogrzać.