Rosyjski biathlonista złamał przepisy antydopingowe

fot. scifondo.eu

fot. scifondo.eu

Trzykrotny złoty medalista biathlonowych mistrzostw Europy (Otepää 2015), Rosjanin Aleksiej Sliepow, nie zgłosił się na trzy tegoroczne kontrole dopingowe, do czego obliguje go system ADAMS. W praktyce oznacza to zawieszenie biathlonisty, a w następstwie możliwy koniec jego kariery.

Jak informuje portal Fondo Italia, biathloniści, podobnie jak biegacze narciarscy, muszą udzielać informacji o swoim miejscu pobytu. Umożliwia to kontrolerom antydopingowym pobranie krwi sportowca o dowolnej porze, z czym zawodnicy muszą się liczyć. Biathloniści mogą rozminąć się z kontrolerami co najwyżej dwa razy w roku, a Sliepow przekroczył ten limit.

33-latek z Rosji poinformował na swoim koncie na Instagramie, że czeka na decyzję WADA oraz Światowej Federacji Biathlonowej – IBU. Trener Sliepowa wziął w obronę swojego podopiecznego. Tłumaczył niestawienie się zawodnika na systemową kontrolę jego złym samopoczuciem i pobytem na badaniach. Portal Fondo Italia informuje, że Rosjanie dostarczyli już krajowej agencji antydopingowej wszelkie niezbędne dokumenty, które to potwierdzą.

Sliepow stanowił raczej uzupełnienie biathlonowej kadry Rosji, a najlepszy wynik w PŚ zanotował cztery lata temu. W sprincie w Pokljuce zajął czwartą lokatę. W nadchodzącym sezonie miał jednak częściej startować w zawodach najwyższej rangi.

źródło: fondoitalia.it