Rosjanie odsłonili karty. Są przetasowania w kadrze

Na specjalnej wideokonferencji prezydium Rosyjskiej Federacji Narciarstwa Biegowego, która odbyła się w środę, ogłoszono skład kadry kobiet i mężczyzn na sezon 2020/2021 oraz podano trenerów grup szkoleniowych. W zespołach, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefowej tamtejszych biegów Jeleny Wialbe, doszło do kilku roszad.

W kadrze reprezentacji Rosji na przyszły sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich znalazło się 39 nazwisk: dwudziestu trzech zawodników i szesnaście zawodniczek, którzy już tradycyjnie zostali podzieleni na kilka grup szkoleniowych prowadzonych przez różnych trenerów. W kadrach – o czym informowała już jakiś czas temu Jelena Wialbe – doszło oczywiście do kilku roszad względem poprzedniej zimy.

Jednym z największych wzmocnień zespołu kobiet będą bez wątpienia dwie medalistki igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, czyli Anastazja Kuleszowa (panieńskie Siedowa) i Julia Stupak (Biełorukowa), które powracają do kadry po rocznej przerwie macierzyńskiej. Obie biegaczki dołączą do grupy prowadzonej przez Marcusa Kramera i Siergieja Turyszewa. W kadrze Rosji nie będzie natomiast w tym roku miejsca dla Jany Kirpiczenko czy Anny Nieczajewskiej, które były na “cenzurowanym” u Jeleny Wialbe. – Naprawdę nie możemy brać ich ze sobą jako turystek. Ta decyzja ma nimi wstrząsnąć  – skomentowała w swoim stylu legenda biegów.

W pozostałych grupach nie doszło do większych zmian. Liderami zespołu prowadzonego przez Jurija Borodawko i Artiema Żmurko będą Aleksander Bolszunow i Natalia Niepriajewa, a w kadrze męskiej, która trenuje pod skrzydłami Marcusa Kramera i Turyszewa jedną z czołowych ról powinien odgrywać Siergiej Ustiugow. W reprezentacji zabrakło co prawda miejsca dla żony Ustiugowa, ale Jelena Wialbe przyznała, że dla 28-latki droga do kadry jest nadal otwarta. – Rozmawialiśmy z Jeleną i na razie będzie trenować indywidualnie.  Jeśli w kwalifikacjach do Pucharu Świata osiągnie przyzwoity wynik to zostanie dołączona do zespołu – tłumaczyła szefowa rosyjskich biegów dla R-Sport.

Skład reprezentacji Rosji w biegach narciarskich na sezon 2020/2021:

Grupa Jurija Borodawko i Artiema Żmurko:
Mężczyźni: Aleksander Bolszunow, Andriej Sobakariew, Denis Spicow, Aleksander Terentiew, Aleksiej Czerwotkin
Kobiety: Lidia Durkina, Anna Żerebiatiewa, Maria Istomina, Natalia Miekriukowa, Natalia Niepriajewa

Grupa Marcusa Kramera i Siergieja Turyszewa:
Mężczyźni: Jewgienij Biełow, Iwan Kiriłłow, Artiem Malcew, Glieb Rietiwych, Siergiej Ustiugow
Kobiety: Alisa Żambałowa, Maja Jakunina, Anastazja Kuleszowa (Siedowa), Julia Stupak (Biełorukowa)

Grupa Olega Pieriewozczikowa i Danika Akimowa:
Mężczyźni: Siergiej Ardaszew, Aleksander Biessmiertnych, Kiriłł Kiliwniuk, Andriej Larkow, Andriej Mielniczenko, Ilja Siemikow, Anton Timaszow, Iwan Jakimuszkin

Grupa Jegora Sorina i Andrieja Nutrikina:
Mężczyźni: Iwan Gorbunow, Dmitrij Żul, Andriej Kuzniecow, Ilja Poroszkin, Denis Filimonow
Kobiety: Anna Gruchwina, Nina Dubotolkina, Kristina Kuskowa, Khristina Matsokina, Jekaterina Smirnowa, Tatjana Sorina, Anastazja Falieiewa

Źródło: FLGR.ru / sports.ru / R-Sport