Rosjanie oczyszczeni z zarzutów o stosowanie dopingu

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował kary nałożone na 28 rosyjskich sportowców, którzy byli podejrzani o stosowanie dopingu i w związku z tym zostali zawieszeni. Ta decyzja oznacza, że, że Rosja odzyska dziewięć medali IO w Soczi, które straciła w wyniku kar nałożonych wcześniej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Kwestia startu oczyszczonych sportowców na igrzyskach w Pjongczang pozostaje jednak w rękach MKOL-u.

Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla sportowców z Rosji. Zawodnicy startujący na igrzyskach olimpijskich w Soczi byli podejrzewani o stosowanie niedozwolonych środków i branie udziału w zorganizowanym systemie dopingowym wspieranym przez państwo. Codziennie do informacji publicznej podawano kolejne nazwiska sportowców, którzy rzekomo mieli stosować doping. Większość z nich to medaliści igrzysk olimpijskich, które przed czterema laty odbyły się w Soczi i zakończyły się wielkim sukcesem gospodarzy.

Rosjanie nie zamierzali się poddawać i złożyli odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Z grona 39 sportowców, którzy zdecydowali się na taki krok, z zarzutów oczyszczono aż 28, w tym wielu medalistów igrzysk olimpijskich. W gronie oczyszczonych znaleźli się między innymi biegacze, którzy wywalczyli w Soczi aż pięć medali, czyli Aleksander Legkow, Nikita Kriukow i Maksim Wylegżanin czy też łyżwiarka Olga Fatkulina. Brąz powinna odzyskać skeletonistka Jelena Nikitina, saneczkarz Albert Demczenko i sztafeta w tej dyscyplinie. CAS podtrzymał także zawieszenie dla jedenastu sportowców z Rosji.

Decyzja Trybunału oznacza, że w tabeli medalowej igrzysk olimpijskich w Soczi podobnie dojdzie do przetasowań. Sborna odzyska bowiem 9 krążków straconych w wyniku prac komisji dyscyplinarnej MKOL, której przewodniczy Denis Oswald.

CAS zmniejszył także sankcje nałożone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z dożywotniego zakazu występu na igrzyskach olimpijskich do wykluczenia tylko z imprezy w Pjongczang.

Źródło: polsatsport.pl, onet.pl, informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.