Rosjanie na Kamczatce, Amerykanie w Aspen. Krajowych mistrzostw w narciarstwie alpejskim ciąg dalszy

Choć kwiecień wchodzi już w zaawansowaną fazę, to wciąż nie można powiedzieć, że wiosna zagościła u nas na dobre. Również nie ma jeszcze końca sezon 2020/2021 w narciarstwie alpejskim i również w kwietniu przeprowadzono w niektórych krajach krajowe mistrzostwa. Niedawno ostatnie medale mistrzostw rozdali Austriacy, a w Stanach Zjednoczonych zabawa dopiero się rozkręca. 

fot. kuhnmi via flickr.com / CC BY

Dokończenie mistrzostw Francji i Słowenii

We Francji 31 marca dokończono krajowe mistrzostwa, organizując ostatnie zawody, w zjeździe mężczyzn. Na najwyższym stopniu podium stanął Matthieu Bailet, Również Słoweńcy zmagania w zjeździe zostawili na sam koniec. Zawody te odbyły się we Włoskim Tarvisio, a triumfowali w nich Nejc Naralocnik wśród mężczyzn i Niemka Katrin Hirtl-Stanggassinger wśród kobiet. Na kobiecym podium nie zmieściła się żadna ze Słowenek. Najlepsza z nich była Zana Cigilic na miejscu dziewiątym.

Włoska niespodzianka w Austrii

Austriacy swoje krajowe mistrzostwa zakończyli konkurencjami technicznymi. W dniach 30 marca-1 kwietnia rywalizowano w Glungezer w slalomie gigancie i slalomie. Najpierw odbyły się zmagania mężczyzn, w których najlepsi byli Magnus Walch (slalom gigant) i Dominik Raschner (slalom). W wyścigach kobiet triumfowały natomiast Marie-Therese Sporer (slalom) i nieoczekiwanie Włoszka Elisa Platino (slalom gigant). Najwyżej sklasyfikowaną z Austriaczek w gigancie była Elisa Mörzinger, która znalazła się na miejscu drugim.

Czeskie mistrzostwa z polskim akcentem

W Szpindlerowym Młynie ścigano się w mistrzostwach Czech w slalomie gigancie i slalomie w ostatnich dniach marca. Nie zabrakło tam również przedstawicieli innych nacji, w tym Polski, ale zwyciężali wyłącznie Czesi. W slalomie gigancie wygrali Gabriela Capova i Marek Kuller, a w slalomie Martina Dubovka i Muller po raz drugi. Czwarte miejsce w slalomie mężczyzn zajął polski zawodnik Paweł Pyjas.

Rosyjskie mistrzostwa wśród wulkanów

Na Kamczatkę musieli udać się alpejczycy, którzy mieli ochotę wziąć udział w mistrzostwach Rosji. Zorganizowano je w ośrodku narciarskim Jelizowo. Zmagania odbyły się w trzech konkurencjach: supergigancie, slalomie i slalomie gigancie. Mistrzów w zjeździe i kombinacji wyłoniono bowiem już w lutym w Archyzie przed mistrzostwami świata. W supergigancie zwycięzcami zostali Iwan Kuzniecow i Julija Plieszkowa, w slalomie Anastazija Gornostajewa i Aleksandr Choroszyłow, a w slalomie gigancie Jekaterina Tkaczenko i Nikita Alechin.

Początek mistrzostw w USA

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zawodnicy mają za sobą dopiero pierwsze dwa dni rywalizacji w krajowych mistrzostwach. W drugi dzień świat Wielkanocnych odbyły się tam zawody w slalomie mężczyzn. W Aspen najlepszym slalomistą okazał się tegoroczny mistrz świata juniorów Benjamin Ritchie.  Mistrzostwa USA potrwają do 16 kwietnia, a zakończy je slalom kobiet.

Źródło: własne