Roeiseland i Fillon Maillet umocnili się na prowadzeniu

Fot. © Manzoni/IBU.

Za nami kolejny weekend zmagań w biathlonowym Pucharze Świata. W minionym tygodniu zawodnicy rywalizowali w niemieckim Ruhpolding, gdzie odbyły się dwie konkurencje indywidualne: sprinty i biegi pościgowe. W obu świetnie spisali się Marte Olsbu Roeiseland i Quentin Fillon Maillet, czyli dotychczasowi liderzy klasyfikacji generalnej, którzy po weekendzie w Niemczech zachowali żółte plastrony.

Fot. © Manzoni/IBU.

U pań status quo

Marte Olsbu Roeiseland ma za sobą kolejny udany pucharowy weekend. Norweżka zajęła drugie miejsce w sprincie i w wielkim stylu triumfowała w niedzielnym biegu pościgowym. To przełożyło się na pokaźną zdobycz punktową. W klasyfikacji generalnej 31-latka zgromadziła już 651 punktów i pewnym krokiem zmierza w kierunku pierwszej w karierze Kryształowej Kuli. Przewaga Roeiseland zapewne stopnieje po kolejnych zawodach w Anterselvie, które liderka zamierza opuścić.

Na drugim miejscu znajduje się rewelacyjna Elvira Oeberg (563 pkt), która cały czas depcze po piętach swojej doświadczonej rywalce. Trzecia jest Białorusinka Dinara Alimbekawa (499 pkt), a tuż za podium plasuje się starsza siostra wiceliderki – Hanna z dorobkiem 482 pkt. Piąte miejsce zajmuje Lisa Theresa Hauser (451 pkt), szósta jest Hanna Sola (407 pkt), a dwie kolejne lokaty należą do Francuzek. Dziesiątkę zamyka doświadczona Dorothea Wierer (330 pkt).

Najwyżej z Polek sklasyfikowana jest Monika Hojnisz-Staręga, która zajmuje 39. miejsce i w dotychczasowych startach zgromadziła 81 “oczek”. Lekki awans w generalce zanotowała Kamila Żuk, która z dorobkiem 41 punktów plasuje się na 57. pozycji.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet

Francuska dominacja

W klasyfikacji generalnej mężczyzn swoją przewagę nad rywalami powiększył Quentin Fillon Maillet, który z Ruhpodling wyjechał z dubletem i maksymalnym dorobkiem stu dwudziestu punktów. Po udanym dla siebie weekendzie Francuz ma już na koncie 581 “oczek” i wyraźnie odskakuje pozostałym biathlonistom. Na pozycję wicelidera awansował Sebastian Samuelsson (484 pkt), który wyprzedził Emiliena Jacquelina (470 pkt). Czwarty jest nieobecny w Ruhpolding Tarjei Boe (404 pkt).

Na piątej lokacie plasuje się Vetle Sjastad Christiansen (378 pkt), a na szóste miejsce wskoczył Aleksander Łoginow (377 pkt). Kolejne pozycje zajmują: Anton Smolski, Simon Desthieux i Sturla Holm Laegreid, który zamyka najlepszą dziesiątkę.

Jedyny klasyfikowany w PŚ Polak – Grzegorz Guzik – zgromadził 13 pkt i zajmuje 79. miejsce.

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn

Źródło: informacja własna