Roczne zawieszenie dla kazachskiej biegaczki. Naruszyła przepisy antydopingowe

08:11, 15.05.2021 Daniel Topczewski

Złota medalistka Uniwersjady 2017 i reprezentantka Kazachstanu w biegach narciarskich, Anna Szewczenko, została zawieszona na rok za naruszenie przepisów antydopingowych. 27-letnia zawodniczka została ukarana za uniknięcie trzech kontroli w ciągu roku, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

fot: wikimedia.org

Anna Szewczenko nie należy do zawodniczek, które są znane szerszej publiczności. 27-latka od kilku sezonów startuje w Pucharze Świata, ale bez większych sukcesów. Najlepsze wyniki notowała w sezonie 2017/2018, gdy czterokrotnie punktowała. Do najważniejszych osiągnięć biegaczki z Kazachstanu należą jednak medale Uniwersjady rozgrywanej w 2017 roku w Ałmatach. Szewczenko w najbliższym czasie na pewno nie poprawi swoich rezultatów, została zawieszona na rok za naruszenie przepisów antydopingowych. O całej sytuacji biegaczka poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Decyzja o zawieszeniu związana jest z nieprawidłowościami w zgłaszaniu miejsca pobytu zawodniczki. Kazaszka nagięła zasady, gdyż aż trzy razy w przeciągu roku nie była obecna w miejscu, w którym miała przebywać w określonym przez siebie czasie, aby kontrolerzy WADA mogli jej złożyć niezapowiedzianą wizytę. Zawodnicy objęci programem ADAMS mają bowiem obowiązek, aby z wyprzedzeniem podać informację na temat miejsca, w którym będą przebywać. 27-latka starała się wytłumaczyć całą sytuację, ale nie przyniosło to zamierzonych rezultatów i w maju została wykluczona z kadry.

- Pierwszy raz zdarzył się, gdy byłam w kinie, a mój telefon się rozłączył. Drugi był związany z moją przeprowadzką. Zapomniałam zaznaczyć, że wyjeżdżam i gdy byłam w drodze zadzwoniono do mnie z pytaniem gdzie jestem - tłumaczy biegaczka. - Trzeci przypadek przydarzył się zaraz po moim wyjściu ze szpitala, gdy miałam poważne problemy rodzinne. Byłam wtedy w domu, ale lokalizacja w systemie była inna. Pamiętam, że zmieniłam daty. Byłam pewna, że wszystko zostało poprawnie wypełnione. Nie wykluczam błędu komputera - dodaje Szewczenko cytowana przez prosports.kz.

Biegaczka została zawieszona 27 kwietnia.

Źródło: prosport.kz / Instagram