Rewolucyjny pomysł FIS. Chcą zorganizować swoje igrzyska

Międzynarodowa Federacja Narciarska szykuje nie lada rewolucję. FIS planuje bowiem zorganizować nowe zawody pod nazwą “FIS Games”, które miałyby odbywać się co cztery lata w sezonach bez mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich i miałyby być igrzyskami narciarskiej rodziny. Pomysł ten przedstawił niedawno sekretarz generalny organizacji – Michel Vion.

Jakiś czas temu Międzynarodowa Federacja Narciarska rozważała rozgrywanie mistrzostw świata w konkurencjach pod egidą FIS co roku, podobnie jak ma to miejsce w biathlonie. Głosy krytyki płynące ze środowiska sprawiły jednak, że ten pomysł nie miał prawa wejść w życie. – Rozumiem, że to kwestia praw telewizyjnych, ale najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na inne pytania – mówiła Lara Gut-Behrami. – Ważniejsze by było, aby mieć jakiś czas na odpoczynek przed Świętami – dodawała utytułowana alpejka.

Na krytyczne komentarze zareagowali przedstawiciele FIS-u, którzy potwierdzili, że walka o medale czempionatu globu w konkurencjach pod ich egidą nadal będzie odbywać się co dwa lata. – Mistrzostwa świata będą odbywać się co dwa lata – zapewnia sekretarz generalny Michel Vion. – Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że organizowanie mistrzostw co roku mogłoby zwyczajnie zaszkodzić prestiżowi tego wydarzenia – dodaje. Pojawiła się natomiast inna, rewolucyjna koncepcja, czyli FIS Games.

Igrzyska rodziny FIS

Międzynarodowa Federacja Narciarska, wychodząc na przeciw oczekiwaniom kibiców i nie tylko ich, chce jednak zorganizować nowe zawody, które miałyby być swego rodzaju nowymi igrzyskami “narciarskiej rodziny”. FIS Games, bo taka jest robocza nazwa tej imprezy, miałyby odbywać się co cztery lata w sezonach bez imprezy mistrzowskiej i gromadzić w jednym miejscu wszystkie dyscypliny rywalizujące pod egidą FIS. – Byłoby to wydarzenie, które zgromadziłoby wszystkie dyscypliny FIS w jednym miejscu, co umożliwiłoby promocję wszystkich naszych sportów – tłumaczy Michel Vion.

Pierwsza edycja FIS-owskich igrzysk mogłaby odbyć się już w 2024 roku, choć wciąż nie ma precyzyjnej koncepcji ani określonej lokalizacji tych zawodów.

Źródło: skiactu.ch / nordicmag.info