Rewolucyjne pomysły FIS. Uderzą w najmocniejsze nacje?

fot. Patrycja Korczewska
Kilka dni temu w formie wirtualnej odbyło się spotkanie Komitetu do spraw Biegów Narciarskich, na którym omówiono niektóre kwestie regulaminowe oraz propozycje ich zmian. Przyjęte postulaty zostaną przedłożone Radzie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Ujednolicone zasady smarowania nart
Jednym z efektów spotkania Komitetu do spraw Biegów Narciarskich, które miało miejsce 21 maja bieżącego roku, było utworzenie nowej grupy roboczej działającej w strukturach wspomnianego organu. Twór ten odpowiadać będzie za kwestie związane z woskowaniem i ogólnym przygotowaniem nart do zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata. Głównym celem stawianym przed grupą jest zmniejszenie dysproporcji dotyczących możliwości smarowania nart, jakie występują między krajami uznawanymi powszechnie za potęgi narciarstwa biegowego, a nacjami posiadającymi pod tym względem mniej bogate tradycje. Idea powołania tegoż organu sprowadza się zatem do uczynienia Pucharu Świata bardziej zrównoważonym niż ma to miejsce aktualnie.
Wyprzedzanie pod lupą
Po tym, jak zwycięzcą ostatniego biegu tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym został nie Johannes Hoesflot Klaebo, który jako pierwszy przekroczył linię mety, a Emil Iversen, który skorzystał na dyskwalifikacji rzekomo nieprawidłowo wyprzedzającego go rodaka, podczas spotkania komitetu zdecydowano się poruszyć kwestie związane właśnie z zasadami wyprzedzania. W grupie ekspertów toczących otwartą dyskusję na ten temat znajduje się sześciu aktywnych zawodników. Efektem rozmów jest powołanie specjalnej grupy roboczej, która na podstawie przyjętych wniosków sformułuje jasny przepis dotyczący zasad prawidłowego wyprzedzania. Ma on zostać przedstawiony jesienią.
Nowe zasady w team sprintach
Kolejna z propozycji, jakie padły podczas piątkowego spotkania, dotyczy zasad kwalifikacji do finałowej rywalizacji w sprintach drużynowych. Do tej pory w konkurencji tej z dwóch półfinałów bezpośredni awans do finału miały zapewnione po dwie pierwsze drużyny, zaś pozostałe sześć ekip nazywano „szczęśliwymi przegranymi”. W myśl proponowanych zmian do finałowego starcia bezpośrednio awansować mają nie po dwa, a po cztery zespoły z każdego półfinału. Brakującą dziesiątkę uzupełnić zaś mają dwie ekipy „lucky loserów”.
Kalendarz Pucharu Świata w biegach na nartorolkach
Trwająca pandemia koronawirusa nie stanęła na przeszkodzie podjęcia decyzji o rozegraniu kolejnej edycji Pucharu Świata w biegach na nartorolkach. Cykl letnich zmagań rozpocznie się 23 lipca w Bańskiej Bystrzycy. Po rywalizacji na Słowacji zawodnicy i zawodniczki przeniosą się do estońskiej miejscowości Otepaa (20-22 sierpnia). Następnie pucharowa karuzela gościć będzie w łotewskiej Madonie (27-29 sierpnia), by na koniec zawitać do Chanty-Mansyjska w Rosji (3-5 września). W dniach 16-19 września odbędą się mistrzostwa świata w biegach na nartorolkach. Gospodarzem czempionatu będzie Val di Fiemme.
Źródło: fis-ski.com
- Biegowy raport. Problemy Diggins, pojedynek z Ingebrigtsenem i śmierć wielkiego Norwega - 20 września 2023
- Biathlonowy raport. Mistrzostwa po słowacku, sukces Fourcade’a, powrót Simon i skandal w Rosji - 8 września 2023
- Skandal w Rosji. Trener okradł drużynę. Zabrał tysiące nabojów - 7 września 2023