Rewolucja w polskim systemie. Szansa dla dzieci i młodzieży

fot. PZN

Od sezonu 2021/2022 zawodnicy w wieku od 6 do 12 lat będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w narciarstwie alpejski. Zapis ten pojawił się w najnowszych Wytycznych Sportowych PZN. Do tych postępowych rozwiązań przyczynił się głównie Zarząd ligi regionalnej MOZN, którego starania wsparli członkowie PZN-u. 

fot. PZN

Zmiany dla najmłodszych narciarzy

Po wielu latach starań i próśb juniorzy F, E oraz D (6-12 lat) od najbliższego sezonu będą mogli walczyć o tytuł mistrza Polski w narciarstwie alpejskim. Do tej pory rywalizacja o miano najlepszej narciarki i narciarza w kraju miała miejsce dopiero od poziomu Młodzieżowego Pucharu Polski, czyli od 13. roku życia.

– Zwycięzca Ogólnopolskiego Finału Lig Alpejskich (OFLA) w narciarstwie alpejskim jest jednocześnie Mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej. Kwalifikację do tych zawodów uzyskują zawodnicy zajmujący miejsca 1-10 w klasyfikacji końcowej ligi regionalnej w poszczególnych kategoriach. Jest to innymi słowy zwieńczenie całosezonowych zmagań ze wszystkich lig regionalnych w Polsce. Zawody OFLA zaplanowane są na 13 marca 2021 roku – czytamy nowych Wytycznych Sportowych PZN.

Szansa na stypendium

 – Naszą motywacją w dążeniu do przyznawania tytułu mistrza Polski w narciarstwie alpejskim było jedynie stworzenie równych szans w pozyskiwaniu środków (stypendiów) dla młodych narciarzy – to słowa Macieja Trzcińskiego, prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Dzięki temu rozwiązaniu utalentowane dzieci startujące w ligach regionalnych będą mogły starać się o stypendia lokalne. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest właśnie Zarząd MOZN, który we współpracy z Sekretarzem Generalnym PZN, Janem Winklem oraz Przewodniczącym Komisji Licencyjnej PZN, Jakubem Michalczukiem dopięli swego.

Wytyczne Sportowe PZN na sezon 2021/2022

Źródła: MOZN, PZN, informacja własna