Rewolucja w biegach? Jest plan na nową konkurencję

fot: M. Rudzińska

Po latach posuchy w biegach narciarskich nadchodzi nadzieja na nową konkurencję. Międzynarodowa Federacja Narciarska właśnie złożyła Szwedom propozycję rozegrania pierwszego w historii Pucharu Świata konkursu sztafet mieszanych. Zawody mają odbyć się w przyszłym sezonie w Falun.

fot: M. Rudzińska

Konkurencje mieszane od dawna rozgrywane są w takich sportach jak biathlon, narciarstwo alpejskie czy nawet skoki narciarskie. Tam zawody, w których wspólnie rywalizują kobiety i mężczyźni, stały się wartościową dyscypliną zarówno wśród zawodników, jak i widzów. Między innymi to spowodowało, że FIS wysłała zapytanie do organizatorów zawodów Pucharu Świata w Falun o możliwość zorganizowania mikstu. Szwedzi są chętni do wypróbowania nowego formatu.

– Myślę, że trzeba rozwijać ten sport i przyciągać do niego jak najwięcej narodów. Narciarstwo biegowe nie jest popularne na świecie. Teraz prowadzimy dialog z FIS i to do nich należy decyzja. Jest to nowy format zawodów, który osobiście uważam za bardzo ekscytujący. Przed mistrzostwami świata w Falun i mamy chęć próbowania nowych rzeczy – mówi Ulrika Back Eriksson.

Gdyby zawody doszły do skutku, byłby to pierwszy raz, kiedy ten rodzaj sztafety zostałby zorganizowany na tak wysokim poziomie. Być może to pierwszy krok do obecności mikstu na mistrzostwach świata. Obecnie w FIS toczy się dyskusja na temat tego, czy ta sztafeta powinna być ukierunkowana na sprint, czy bardziej podobna do tradycyjnych dystansów. Szwedzi mają nadzieję na obecność nowej konkurencji na mistrzostwach świata w 2027 roku. Według wstępnego kalendarza Falun będzie gospodarzem przyszłorocznych zawodów Pucharu Świata w dniach 11-13 marca 2022 r. Ostateczna decyzja zostanie podjęta wkrótce.

Źródło: expressen.se