Rewelacja minionej zimy poszerza horyzonty: “Chcę być wszechstronna”

fot. Patrycja Korczewska

Jonna Sundling – pierwsza z prawej (fot. Patrycja Korczewska)

Młoda szwedzka biegaczka narciarska, Jonna Sundling, była rewelacją początku ubiegłego sezonu zimowego. Po zwycięstwie w pierwszym swoim starcie (sprint techniką dowolną w Lillehammer) upatrywano w niej nawet kandydatki do medalu na najkrótszym biegowym dystansie podczas Mistrzostw Świata w Seefeld. W wyniku pechowego złamania kijka nie udało jej się to – Szwedka podchodzi jednak do kolejnego sezonu zimowego z nowymi celami.

W rozmowie z włoskim portalem internetowym, Fondoitalia, Sundling wyraża swoje zadowolenie z poprzedniego sezonu oraz przygotowań.

 – Jestem całkowicie usatysfakcjonowana swoimi osiągnięciami sprzed roku. Przez cały sezon robiłam postępy i wywalczyłam pierwsze pucharowe zwycięstwo. Powołanie na Mistrzostwa Świata było spełnieniem moich wysiłków. Cieszyłam się też dobrym zdrowiem, nie licząc drobnego przeziębienia – powiedziała 25-latka.

Kibice kojarzyli dotąd Jonnę Sundling głównie z bardzo dobrych wyników w sprintach. W sezonie 2019/20 reprezentantka Trzech Koron spróbuje regularnie walczyć z najlepszymi biegaczkami również na dłuższych dystansach.

 – Jestem szczególnym rodzajem sprinterki. Nawet podczas kariery juniorskiej osiągałam dobre rezultaty podczas niektórych biegów długich. Szczególnie zapamiętałam sobie skiathlon podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 2014 roku. Gdybym nie złamała wtedy kijka, miałabym nawet szansę na medal. Oczywiście sprinty najbardziej odpowiadają mojej posturze, ale chciałabym rozwinąć się i być narciarką wszechstronną – dodała Szwedka w rozmowie z fondoitalia.it.

Najlepszym formatem zawodów dla wszechstronnych narciarzy są wieloetapowe cykle. Dlatego dla Sundling ważnym elementem kolejnego sezonu będzie start w Tour de Ski.

 – W przyszłym sezonie po raz pierwszy wystartuję w Tour de Ski. Chciałabym zaprezentować się tam najlepiej, jak to możliwe – konkluduje Szwedka.

Sezon 2018/19 Jonna Sundling ukończyła na siedemnastym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dzięki startowi w Tour de Ski reprezentantka Trzech Koron może zainkasować więcej pucharowych punktów i tym samym powalczyć o miejsce w czołowej “10” na koniec cyklu.

źródło: fis-ski.com/fondoitalia.it 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.