Zamknij

Rekordy w długości skoku poszczególnych państw

21:36, 30.01.2019 Maciek Dąbrowski Aktualizacja: 21:37, 30.01.2019
Skomentuj

EPA/IGOR KUPLJENIK Dostawca: PAP/EPA.

Loty narciarskie to gratka dla kibiców oraz dla samych skoczków narciarskich. Dalekie loty, wiatr pod narty oraz zwroty akcji potęgują emocje. Dlatego postanowiliśmy prześledzić rekordy poszczególnych państw w skokach narciarskich. Kto poleciał najdalej? A które państwo pochwalić się może jednym z najkrótszych skoków?

Zacznijmy zatem od końca. Nowa Zelandia jest to kraj, którego reprezentantów nie oglądamy na arenach międzynarodowych. Oczywiście jest pewna grupa kibiców, która śledzi poczynania najlepszych sportowców tej dyscypliny. Zatem dzięki temu popularyzacja tego sportu w Nowej Zelandii doprowadziło do tego, że zorganizowanych w 1931 roku, otwartych mistrzostwach Nowej Zelandii, Brian McMilan poleciał na odległość 18,5 metra. Ta odległość do dzisiaj uznawana jest za oficjalny rekord kraju leżącego na Zachodnim Pacyfiku.

Przejdźmy może do krajów stale uczestniczących w życiu narciarskim, chociaż ze skokami bywa u nich różnie. Szwedzi oraz Koreańczycy z Północy dzierżą ten sam rekord, który wynosi 207,5 metra. Dla kraju Trzech Koron wynik ustanowił Isak Grimholm, natomiast dla Koreańczyków Heung-chul-Choi. Rekord różni jedynie rok jego ustanowienia, ponieważ ten pierwszy pokonał granicę 200 metrów w 2007 roku, natomiast drugi rok później

Kanadyjski rekord jest dosyć młody, ponieważ został ustanowiony w 2017 roku przez Mackenziego Boyd Clowes`a, skoczył on wtedy 224 metry. Szansa na poprawę tego wyniku będzie już w najbliższy weekend. W 2016 roku na obiekcie przeznaczonym do lotów narciarskich w Norwegii - Vikersund, Vincet Decombes Sevoie poleciał na 230,5 metra. I to jest rekord Francji. Trudno będzie o pobicie tego rekordu, ponieważ nie mamy w tym sezonie Francuza, który plasuje się na czołowych miejscach podczas rywalizacji o punkty Pucharu Świata.

Dla Włochów to Alex Insam ustanowił rekord krajowy, który w marcu będzie miał już 2 lata. Podczas serii próbnej przed konkursem indywidualnym w Planicy, a podczas tej próby wylądował na 232,5 metrze. 

Rosjanie mogą pochwalić się skokiem na 233,5 metra na skoczni w Vikersund. Tym skokiem poszczycił się Dimitrij Wasiliew podczas serii próbnej przed konkursem indywidualnym w Vikersund w 2015 roku. Dobrze wiemy też, że popularny "Dima" poleciał kiedyś na 254 metr, ale nie ustał tej próby.

Dla naszych zachodnich sąsiadów najdalszym lotem w ich historii popisał się Markus Eisenbichler, który w Planicy podczas serii próbnej wylądował na 248 metrze. Tym samym dwóch metrów zabrakło mu do tego aby wejść do ekskluzywnego grona czterech zawodników, którzy jako jedyni przekroczyli 250 metrów.

Na czwartym miejscu znalazł się Medalista Igrzysk Olimpijskich - Peter Prevc, który skoczył równo 250 metrów, podczas konkursu indywidualnego w Vikersund w 2015 roku. 

Podium otwiera Kamil Stoch. Mistrz olimpijski w 2017 roku podczas drugiej serii konkursu drużynowego w Planicy poleciał na niebotyczną odległość 251,5 metra. Poprawiając tym samym o 6,5 metra rekord Piotra Żyły z Vikersund w 2015 roku.

Jak na kraj lotniczy przystało, nie mogło zabraknąć w zestawieniu Norwegów. Ich rekordzistą jest Robert Johansson, który u siebie, w Norwegii, poleciał 252 metry. Przez moment był on nawet rekordzistą świata w długości lotu. Smak rekordu świata sprzątnął mu sprzed nosa mistrz świata - Stefan Kraft. Austriak w Vikersund poleciał na odległość 253,5 metra. Do dziś nikt tego nie pobił.

Rekordy państw w długości skoku narciarskiego 

Stefan Krat - 253,5 m - Austria

Robert Johansson - 252 m - Norwegia

Kamil Stoch - 251,5 m - POLSKA

Peter Prevc - 250 m - Słowenia

Markus Eisenbichler - 248 m - Niemcy

Kevin Bickner - 244,5 m - USA

Daki Ito - 243 m - Japonia

Janne Happonen - 240 m - Finlandia

Simon Amman - 239,5 m - Szwajcaria

Antonin Hajek - 236 m - Czechy

Dimitrij Wasiljew - 233,5 m - Rosja

Alex Insam - 232,5 m - Włochy

Vincent Decombes Sevoie - 230,5 m - Francja

Mackenzie Boyd Clowes - 224 m - Kanada

Władimir Zograwski - 213,5 m - Bułgaria

Kaarel Nurmsalu - 213 m - Estonia

Heung - chul Choi - 207,5 m - Korea Poł.

Radik Żaparow - 196,5 m - Kazachstan

źródła: wikipedia / informacja własna

(Maciek Dąbrowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%