Regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowia

fot. nadesłane

Każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, dużo spaceruje. biega lub uprawia jakąś dyscyplinę sportową, lepiej się czuje. Organizm podczas wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu dotlenia się, uodparnia i poprawia się praca wielu narządów. Co więcej, aktywność na co dzień to także lepsza praca układu nerwowego. Hormony szczęścia produkowane w czasie większego wysiłku wpływają na poprawę nastroju i eliminują stres. Dlatego warto się ruszać i zadbać o swoją kondycję każdego dnia.

fot. nadesłane

Sport to zdrowie, ale zachowaj umiar…

Wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie intensywnego spaceru, aby poprawić ogólny stan swojego zdrowia. Stopniowanie długości treningu, a później stopnia trudności to podstawa. Podnoszenie sobie poprzeczki za wysoko będzie skutkowało zniechęceniem i ewentualną kontuzją. Wysiłek fizyczny musi być dopasowany do organizmu, wieku i płci. Tylko wtedy będzie przynosił efekty i prowadził do kolejnych sukcesów.

Aktywność fizyczna i zdrowe serce

Mądrze przeprowadzony trening ma także dobry wpływ na prace serce i ogólnie całego układu krążenia. Poprawi się stan naczyń krwionośnych, ciśnienie i cholesterol. Oprócz tego poprawia się wydolności serca oraz tolerancja wysiłku fizycznego. Jak można przeczytać w ciekawym poradniku Dr.Max to właśnie aktywność fizyczna i dobra dieta wpływają najlepiej na funkcjonowanie układu krążenia. Suplementy natomiast, nawet te najlepsze, należy przyjmować dodatkowo i po konsultacji lekarskiej.

Latem bieganie i spacer, a zimą może biegówki? 

Na początku zacznij od spaceru. Następnie możesz włączyć trening z kijkami (nordic walking) i delikatny bieg. Bardzo skuteczne są treningi interwałowe, dzięki którym można lepiej rozwinąć wydolność i zrzucić zbędne kilogramy. Natomiast zimą niezastąpione są narty biegowe, na których można delikatnie pobiegać  w miłych okolicznościach przyrody. Poprawa sylwetki gwarantowana po sukcesywnych treningach na nartach. Podczas treningu angażują się duże mięsnie całego ciała. Intensywne ruchy kończyn  dolnych i górnych oraz grzbietu i brzucha wpływają na wzmocnienie mięśni, które są dodatkowo chronione przed przeciążeniem.

Aktywność fizyczna to poprawa funkcjonowania całego organizmu. Ćwicz w domowej mini siłowni, a od wiosny na świeżym powietrzu. Połączenie różnego rodzaju aktywności pomoże Ci szybciej osiągać pozytywne wyniki.

Mateusz Król
Obserwuj