Raw Air w Trondheim: Kolejny etap w trudnym turnieju. Dziś treningi i prolog (lista startowa)

fot. Anna Felska

fot. Anna Felska

Po wczorajszym zwycięstwie w Lillehammer dziś Kamil Stoch podejmie próbę utrzymania prowadzenia w klasyfikacji cyklu Raw Air. Okazją do tego będą kwalifikacje do jutrzejszego konkursu indywidualnego, który rozegrany zostanie w Trondheim.

Dzięki zwycięstwu na Lysgårdsbakken Kamil Stoch został liderem klasyfikacji cyklu Raw Air. Po ośmiu z szesnastu zaplanowanych serii (kwalifikacyjnych i konkursowych) pochodzący z Zębu zawodnik o 0,7 punktu wyprzedza reprezentanta Niemiec, Stephana Leyhe. Podium turnieju uzupełnia Słoweniec, Ziga Jelar, który traci do Stocha 9,7 punktu. Siedemnastą lokatę zajmuje w tym momencie Dawid Kubacki, dziewiętnastą – Piotr Żyła, zaś dwudziestą ósmą – Maciej Kot. Pozostali reprezentanci Polski plasują się poza czołową trzydziestką.

Klasyfikacja Raw Air po 8 z 16 serii

Podobnie, jak miało to miejsce podczas zawodów w Oslo, tak również w Trondheim zawody Pucharu Świata odbędą się bez udziału publiczności. Co więcej, kibice skoków narciarskich nie będą mogli dopingować swoich ulubieńców do końca trwającej edycji zmagań pucharowych. Powodem takowej decyzji jest oczywiście rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

O prawo udziału w czwartkowym konkursie indywidualnym powalczy łącznie sześćdziesięciu jeden zawodników. Pozycji lidera cyklu Raw Air będzie bronił startujący z numerem pięćdziesiątym siódmym Kamil Stoch. Szyki z pewnością będą starali się mu pokrzyżować: Stephan Leyhe (numer pięćdziesiąty szósty; strata 0,7 punktu), Marius Lindvik (numer pięćdziesiąty piąty; strata 16,4 punktu), czy Ryoyu Kobayashi (numer pięćdziesiąty dziewiąty; strata 20,5 punktu). Oprócz Kamila Stocha w środowym prologu weźmie udział także sześciu innych reprezentantów Polski, a mianowicie: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek. Jak tym razem na skoczni Granåsen poradzą sobie Biało-Czerwoni? Przypomnijmy, że do tej pory trzykrotnie odnosili oni tutaj zwycięstwo. W 2001 roku sztuki tej dokonał Adam Małysz. Z kolei Kamil Stoch powtórzył ten wyczyn dwukrotnie – w roku 2013 oraz 2018.

Lista startowa serii kwalifikacyjnej mężczyzn

Oprócz prologu panów na środowy wieczór zaplanowano także serię kwalifikacyjną kobiet, do udziału w której zgłoszono zaledwie trzydzieści pięć zawodniczek. W gronie tym znajdują się także dwie reprezentantki Polski. Z numerem pierwszym na belce zasiądzie Joanna Szwab, z kolei numer trzynasty widnieć będzie na plastronie Kingi Rajdy. Jako ostatnia na skoczni swoją próbę odda Maren Lundby z Norwegii, która przewodzi w klasyfikacjach: Pucharu Świata oraz Raw Air.

Lista startowa serii kwalifikacyjnej kobiet

Program dnia:

15:30 – oficjalny trening mężczyzn

17:30 – prolog mężczyzn

18:50 – oficjalny trening kobiet

20:00 – prolog kobiet

 

Źródło: informacja własna