Raw Air w Oslo: Przed nami pierwszy akt turnieju. Dziś treningi i prolog (lista startowa)

fot. Sportsinwinter.pl

fot. Sportsinwinter.pl

Po rywalizacji w fińskim Lahti tym razem karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich przeniosła się do Norwegii, gdzie najlepsi zawodnicy rywalizować będą w czwartej edycji cyklu Raw Air. Zawody te zainaugurowane zostaną prologiem, który już dziś przeprowadzony zostanie w Oslo.

Cieszący się prestiżem wśród zawodników oraz dużą popularnością pośród kibiców cykl Raw Air zostanie rozegrany już po raz czwarty. Tradycyjnie zawodnicy rywalizować będą na skoczniach w: Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund. Zwycięzcą imprezy zostanie skoczek, który po przeprowadzeniu wszystkich szesnastu serii (kwalifikacyjnych i konkursowych) uzyska najwyższą ilość punktów. W nagrodę otrzyma on nie tylko czek opiewający na kwotę sześćdziesięciu tysięcy euro, ale i czarną panterę. Tryumfatorem inauguracyjnej edycji zawodów był Stefan Kraft, rok później ze zwycięstwa cieszył się Kamil Stoch, natomiast przed rokiem najlepszy okazał się Ryōyū Kobayashi.

Niestety, tegoroczny Raw Air będzie inny niż poprzednie jego edycje. Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa, rywalizacja w Oslo odbędzie się bez udziału publiczności… publiczności, która każdego roku z ogromnym entuzjazmem dopingowała swoich ulubieńców. Tym samym Oslo zostało kolejnym miastem, na którego terenie kibice nie będą mogli „na żywo” obserwować zmagań zawodników rywalizujących w zimowych dyscyplinach sportowych. Przypomnijmy, że na podobny krok zdecydowano się także w Novym Meście, gdzie aktualnie odbywa się Puchar Świata w biathlonie. Więcej na temat postanowień norweskich władz pisaliśmy tutaj.

W gronie sześćdziesięciu pięciu zawodników, którzy powalczą dziś w serii kwalifikacyjnej (prologu) do niedzielnego konkursu indywidualnego znajdują się nazwiska sześciu reprezentantów Polski. Z powodu kontuzji w norweskim turnieju nie weźmie udziału Klemens Murańka. Pierwszym – spośród podopiecznych trenera Michala Doleżala – który ubiegać się będzie o prawo występu w niedzielnych zmaganiach, będzie zawodnik klubu WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł. Zasiądzie on na belce z numerem dwudziestym trzecim. Kolejnymi z Biało-Czerwonych, których ujrzymy w dzisiejszych kwalifikacjach, będą: Maciej Kot (numer dwudziesty siódmy), Jakub Wolny (numer trzydziesty drugi), Piotr Żyła (numer pięćdziesiąty szósty) oraz zwycięzca drugiej edycji imprezy, Kamil Stoch (sześćdziesiąty pierwszy) i – tryumfator sześćdziesiątego ósmego Turnieju Czterech Skoczni – Dawid Kubacki (numer sześćdziesiąty trzeci). Jako ostatni (sześćdziesiąty piąty) na belce zasiądzie lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Stefan Kraft.

Początek oficjalnego treningu zaplanowano na godzinę 17:00. O godzinie 19:30 rozpocznie się z kolei seria kwalifikacyjna (prolog).

Lista startowa kwalifikacji

 

Raw Air 2020 – program, zasady, plan transmisji

Źródło: informacja własna