Raw Air w Oslo: Forfang i Lanisek najlepsi na treningu, bardzo dobre skoki Polaków

18:48, 06.03.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 19:18, 06.03.2020

Johann Andre Forfang oraz Anze Lanisek byli najlepsi odpowiednio w pierwszej i drugiej serii treningowej przed kwalifikacjami do konkursu cyklu Raw Air w Oslo. W ścisłej czołówce uplasowali się Kamil Stoch, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła.

Dziś skoczkowie rozpoczynają rywalizację w cyklu Raw Air. Podczas pierwszej serii treningowej najlepszy rezultat zanotował reprezentant gospodarzy Johann Andre Forfang. Norweski zawodnik uzyskał odległość 125,5 m i o 0,8 punktu wyprzedził najlepszego z Polaków w tej serii Kamila Stocha. Trzykrotny mistrz olimpijski wylądował na 124 metrze. Za Stochem uplasował się drugi z biało-czerwonych Dawid Kubacki. Zwycięzca 68 Turnieju Czterech Skoczni miał jednak najlepszą odległość z czołowej trójki (127,5 metra). W najlepszej piątce zostali sklasyfikowani również kolejni norwescy zawodnicy - Marius Lindvik oraz Anders Haare.

Tuż za czołową piątką pierwszą serię treningową ukończył trzeci z Polaków Piotr Żyła, który uzyskał odległość 122,5 metra. Siódmy był Daniel Huber, ósmy Markus Einsebichler, dziewiąty Stephan Leyhe, a dziesiątkę zamknął Peter Prevc. Dobrą próbę zaliczył powracający do rywalizacji w Pucharze Świata Maciej Kot. Dwukrotny triumfator zawodów najwyższej rangi miał dwudziesty pierwszy rezultat. Aleksander Zniszczoł zaś został sklasyfikowany na 51 lokacie. Najsłabiej zaprezentował się Jakub Wolny (65 pozycja).

Druga seria treningowa padła łupem Anze Laniska. Słoweński skoczek wylądował na 132 metrze, a drugiego Lindvika wyprzedził o  4,2 punktu. 21-latek uzyskał 128-metrową odległość. Trzeci rezultat zanotował Forfang, który skoczył o 3,5 metra dalej od swojego kolegi z reprezentacji. Czwarte miejsce zajął Ziga Jelar. Drugi ze Słoweńców w drugiej serii skoczył najdalej (132,5 m). Po raz drugi w czołówce znalazł się Żyła. Brązowy medalista mistrzostw świata z Lahti oddał skok na odległość 129,5 metrów i zajął ex aequo piąte miejsce z Austriakiem Michaelem Hayboeckiem.

Siódme miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a ósme Dawid Kubacki, którzy skoczył na 124 metr. W dziesiątce uplasowali się także Gregor Schlierenzauer oraz wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Karl Geiger. Trzydziesty pierwszy rezultat zanotował Aleksander Zniszczoł, trzydziesty piąty Maciej Kot, a czterdziesty czwarty Jakub Wolny.