Raw Air w Lillehammer: Wygrana Stefana Krafta. Kamil Stoch na czwartym miejscu

18:46, 12.03.2019 Agnieszka Białek Aktualizacja: 21:57, 12.03.2019

Stefan Kraft został zwycięzcą dzisiejszej rywalizacji w turnieju Raw Air, którego druga odsłona została rozegrana w norweskim Lillehammer. Drugie miejsce zajął Lider cyklu - Robert Johansson, a trzeci był zwycięzca tegorocznej kryształowej kuli - Ryoyu Kobayashi. Tuż za podium uplasował się Kamil Stoch.

I seria

Pierwsza seria konkursu turnieju Raw Air w Lillehammer padła łupem Stefana Krafta, który uzyskał w swojej próbie 139 metrów. Tuż za nim miejsce piastował Robert Johansson (135 metrów) ze stratą wynoszącą 5,1 pkt. do Austriaka. Na trzecim miejscu uplasował się Dawid Kubacki. Mistrz świata ze skoczni normalnej z Seefeld lądował na 133 metrze.

Daniel Huber po skoku na 137,5 metra zajmował miejsce czwarte. Junshiro Kobayashi (138 metrów) i Ryoyu Kobayashi (130 metrów) zajęli odpowiednio pozycje piątą i szóstą. Ex aeuquo z Kobayashim był Domen Prevc (135 metrów). Na lokacie ósmej sklasyfikowano Kamila Stocha, który oddał skok na odległość 130 metrów.

Oprócz wspomnianych wyżej Kubackiego i Stocha, do serii finałowej awansowało jeszcze dwóch biało-czerwonych. Jakub Wolny po skoku na 124,5 metra zajmował miejsce 27. Oczko niżej był Stefan Hula (126 metrów). Niestety, w finale nie zobaczyliśmy Piotra Żyły. Skoczek Żyły w swojej próbie uzyskał tylko 120,5 metra, co dało mu 33 pozycji i brak awansu do drugiej serii konkursu w Lillehammer.

II seria

Druga seria była popisem umiejętności szczególnie Stefana Krafta i Roberta Johanssona. Wygrał Austriak, który skoczył aż 141 metrów w finale i pokonał będącego na drugiej pozycji Johanssona (138,5 metra) o  12.4 pkt. Tym samym Stefan Kraft bardzo zbliżył się w klasyfikacji Turnieju do Lidera. Na najniższym stopniu podium stanął Ryoyu Kobayashi, który uzyskał 137 metrów w drugiej serii.

Na podium zabrakło reprezentanta Polski. Po pierwszej serii na trzeciej pozycji znajdował się Dawid Kubacki, który niestety nie utrzymał tej dobrej pozycji. Świeżo upieczony mistrz świata spadł po skoku na 126, 5 metra na miejsce ósme. Blisko tego zaszczytnego miejsca był Kamil Stoch po bardzo dobrym locie na 137 metrów w drugiej serii. Ostatecznie Polak zakończył konkurs na czwartej lokacie. Piąty był Johann Andre Forfang (138,5 metra). Szóste miejsce przypadło w udziale Junshiro Kobayashiemu (127,5 metra).

Oprócz Stocha i Kubackiego, w drugiej serii oglądaliśmy jeszcze Jakuba Wolnego, który lądował na 129 metrze i został sklasyfikowany ostatecznie na 21 miejscu. Trzy lokaty niżej znalazł się Stefan Hula (122,5 metra). Przypomnijmy, że Piotr Żyła nie przeszedł pozytywnie pierwszej serii i zawody zakończył na 33 pozycji.

Pełne wyniki konkursu

W klasyfikacji Turnieju Raw Air nadal prowadzi Robert Johansson ale po dzisiejszym konkursie bardzo zbliżył się do niego Stefan Kraft. Austriak traci do Norwega tylko 12,9 pkt. Trzeci jest Ryoyu Kobayashi ze stratą 28.9 pkt. To właśnie pomiędzy tą trójką zawodników rozstrzygnie się kto zwycięży w norweskim Turnieju. Kamil Stoch w klasyfikacji Raw Air jest szósty z dorobkiem 854 pkt. Na dziesiątym miejscu sklasyfikowany jest Dawid Kubacki (830.6 pkt).