Raw Air w Lillehammer: Pedersen najlepszy w kwalifikacjach, sześciu Polaków w konkursie

16:54, 10.03.2020 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 17:10, 10.03.2020

Reprezentant gospodarzy Robin Pedersen wygrał kwalifikacje przed wtorkowym konkursem cyklu Raw Air. Drugie miejsce zajął Niemiec Stephan Leyhe, a trzecie drugi z Norwegów Robert Johansson. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch został sklasyfikowany na trzynastej lokacie.

Podczas kwalifikacji do drugiego konkursu w Lillehammer skoczkowie znów musieli się zmagać z nierównymi warunkami wietrznymi. Najlepszy okazał się Robin Pedersen. 23-letni zawodnik tym samym kolejny raz pokazał wysoką formę - wczorajsze zmagania zakończył na piątej pozycji. Dzisiaj Norweg jako jedyny doleciał do rozmiaru skoczni (140 m). Drugie miejsce zajął Stephan Leyhe, który wylądował na 136 metrze i stracił do Pedersena 0,5 pkt. Niemiec został jednak liderem cyklu Raw Air. Na trzeciej pozycji w kwalifikacjach uplasował się drugi z reprezentantów gospodarzy Robert Johansson. Medalista olimpijskich uzyskał odległość 137 metrów i do triumfatora stracił 5,9 pkt.

W czołowej szóstce zostało sklasyfikowanych także trzech Słoweńców: Ziga Jelar, Timi Zajc oraz Anze Lanisek. Siódmy był Johann Andre Forfang, ósmy Domen Prevc, dziewiąty Yukiya Sato, a najlepszą dziesiątkę zamknął Markus Eisenbichler. Na dwunastym miejscu kwalifikacje ukończył najlepszy z reprezentantów biało-czerwonych Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył na 130 metr. Przez polskim zawodnikiem uplasował się wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Karl Geiger, a za nim dotychczasowy lider Raw Air Marius Lindvik. Szesnasty był Stefan Kraft, a siedemnasty drugi z Polaków Maciej Kot. Na pozycjach 30-32 uplasowali się kolejni biało-czerwoni - Piotr Żyła, Paweł Wąsek oraz Jakub Wolny. Trzydziesty piąty był Dawid Kubacki. Listę wyników zamknął Aleksander Zniszczoł, który jako jedyny z polskich skoczków nie zakwalifikował się do pierwszej serii konkursowej.