Raw Air w Lillehammer: 57. zwycięstwo Sary Takanashi

22:12, 09.03.2020 Anna Felska Aktualizacja: 22:44, 09.03.2020

Japonka Sara Takanashi zwyciężyła w poniedziałkowym konkursie Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich, zaliczanego do kobiecego turnieju Raw Air. Na podium stanęły także reprezentantki gospodarzy: Maren Lundby i Silje Opseth.

Podczas konkursu kobiet, tak jak podczas wcześniejszego konkursu mężczyzn, zmienny wiatr wpływał na skoki zawodniczek. Sara Takanashi prowadziła już po pierwszej serii i skoku na 120,5 m. W finale uzyskała 127,5 m, co wystarczyło jej na wygraną. Drugie miejsce zajęła Maren Lundby. Norweżka w pierwszej serii uzyskała 123,5 m i zajmowała dopiero czwarte miejsce. W drugiej serii popisała się najdłuższym skokiem na 139 m i ostatecznie wskoczyła tuż za Takanashi, tracąc do niej 1,5 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła koleżanka z reprezentacji Lundby - Silje Opseth, która lądowała na 131,5 i 122,5 m.

Tuż za podium zawody ukończyła Niemka Katharina Althaus (121,5 i 128 m). Piąte miejsce po skokach na 119,5 i 121 m zajęła Nika Kriznar. Słowenka zaliczyła groźnie wyglądający upadek, gdy po udanym skoku nie wyhamowała i z impetem uderzyła w bandy. Niestety nie podniosła się o własnych siłach a zeskok opuściła na noszach służb medycznych. Czołową szóstkę zamknęła najlepsza z Austriaczek Eva Pinkelnig (120,5 i 123 m).

W konkursie nie wzięły udziału reprezentantki Polski.

W klasyfikacji turnieju Raw Air pewnie prowadzi Maren Lundby. Druga Sara Takanashi traci do niej 17,8 pkt. Trzecia Katharina Lathaus traci 22,6 pkt.