Raport ze świata skoków. Zgrupowanie Polaków w Spale, nowi trenerzy i zmiana w kalendarzu LGP

Mimo, że ostatni tydzień upłynął dla niektórych pod znakiem majówkowego lenistwa, w skokach narciarskich wydarzyło się naprawdę wiele. Zapraszamy na kolejny raport ze świata skoków. 

fot. Instagram, screen Youtube

Pierwsze zgrupowanie polskich skoczków 

Skoczkowie oraz trenerzy polskich kadr udali się na pierwsze wspólne zgrupowanie w nowym okresie przygotowawczym. Tym razem spotkali się w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, który jest znanym w Polsce miejscem treningów sportowców innych dyscyplin. Jak można było zaobserwować w relacjach w mediach społecznościowych naszych zawodników, skoczkowie brali udział w różnych lekkoatletycznych zmaganiach, np. w biegu przez płotki, skoku wzwyż, biegach sztafetowych czy w szermierce. 

Do treningów powrócić także od początku Dawid Kubacki. Skoczek po problemach zdrowotnych swojej żony rozważał indywidualne przygotowania do nowego sezonu. Jednak na razie wszystko jest na dobrej drodze i rozpoczął treningi razem z grupą, o czym informowaliśmy tutaj.

Maciusiak pożegnał się z kadrą B, nowym trenerem Jiroutek

Chociaż Polski Związek Narciarskich nie ogłosił jeszcze oficjalnie składów kadr oraz sztabów szkoleniowych na sezon 2023/2024, to już wiemy, że nowym trenerem kadry B został David Jiroutek. To oznacza, że stanowisko głównego szkoleniowca opuszcza trener Maciej Maciusiak. Czech w minionym sezonie trenował Włochów, a w naszej kadrze B jego asystentem będzie jego rodak – Radek Zidek, który jest polskim sztabie już od kilku lat. Na razie nie wiadomo, czy Maciej Maciusiak obejmie inną kadrę. 

Najlepszy trener kobiet będzie trenował polskie skoczkinie

To nie koniec zmian w strukturach polskich skoków. Głównym szkoleniowcem polskich skoczkiń został Austriak Harald Rodlauer. Decyzja o wyborze oferty z Polski, jest nie lada zaskoczeniem. Przypomnijmy, że po sezonie karierę zakończyła Kinga Rajda, a polska kadra nie jest utytułowanym graczem na arenie międzynarodowej. Więcej o kulisach zatrudnienia Rodlauera przeczytacie tutaj. 

Szczyrk zamiast Wisły w LGP

Z powodu konieczności remontu skoczni w Wiśle i braku informacji kiedy się on rozpocznie, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała, że zawody Letniego Grand Prix odbędą się w Szczyrku, a nie tak jak wcześniej planowano w Wiśle. Zmagania zarówno kobiet, jak i mężczyzn odbędą się na skoczni HS104 w dniach 4-6 sierpnia. Więcej informacji tutaj. 

Żona Dawida Kubackiego rozpoczyna nowe życie

Dawid i Marta Kubacka mają za sobą ciężkie chwile spowodowane nagłą chorobą żony skoczka. Kubacki odpuścił końcówkę sezonu, aby być ze swoją małżonką, gdy ta walczyło o życia w szpitalu. Jednak powoli wszystko wraca na dobre tory. Marta opuściła już szpital, wróciła do domu, a Dawid wznowił treningi. Żona skoczka opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych podziękowania dla Dawida,  najbliższych i kibiców, pokazując bliznę, zapewne po wszczepieniu kardiowertera. Jak sama dodała, teraz rozpoczyna nowe życie. 

Katharina Althaus już nie Althaus 

Druga zawodniczka minionego sezonu zmieniła swój stan cywilny. Katharina Althaus poślubiła Patricka Schmida, starszego brata kombinatora norweskiego Juliana Schmida. Ślub odbył się w rodzinnych Oberstdorfie pary. Od przyszłego sezonu Niemka będzie widniała na listach startowych jako Katharina Schmid.

Źródło: instagram.com, sport.pl, sport.tvp.pl, skijumping.pl