Raport ze świata skoków. Zagraniczne treningi Polaków, nowe skocznie olimpijskie i smutne słowa mistrzyni

fot. Tomasz Markowski

Za nami już połowa lipca, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się pierwsze konkursy Letniego Grand Prix. W minionym tygodniu polscy skoczkowie intensywnie trenowali na zgrupowaniu w Niemczech. Pojawiły się również ciekawe informacje o legendarnych skoczniach narciarskich. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia.

fot. Tomasz Markowski

Polacy trenują w Oberhofie

Jeszcze niedawno emocjonowaliśmy się rywalizacją podczas Igrzysk Europejskich, a już za dwa tygodnie we francuskim Courchevel rozpoczną się zmagania w ramach kolejnej edycji Letniego Grand Prix. Czas pomiędzy tymi wydarzeniami polscy skoczkowie wykorzystują na trening i doskonalenie formy. W minionym tygodniu nasi zawodnicy pojawili się na skoczni w Oberhofie. Ta niemiecka miejscowość kojarzy się polskim kibicom ze zwycięstwem Kamila Stocha w konkursie LGP w 2007 roku. Teraz nasz mistrz wraz z kolegami z drużyny pojawili się tam znowu, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących wyzwań. Miejmy nadzieję, że kilka dni zgrupowania w Oberhofie będzie miało pozytywny wpływ na formę naszych skoczków.

Polki w tunelu aerodynamicznym

Do sezonu zimowego przygotowują się również nasze panie, trenujące od tego lata pod okiem jednego z najlepszych fachowców na świecie, Haralda Rodlauera. Austriacki szkoleniowiec wprowadza do zajęć polskich skoczkiń wiele innowacji. W ostatnich dniach zabrał je do tunelu aerodynamicznego w Sztokholmie, o czym poinformował na swoim Instagramie. Przypomnijmy, że rok temu to właśnie treningi w takim tunelu doprowadziły Dawida Kubackiego do życiowej formy. Liczymy na to, że również dla jego młodszych koleżanek ze skoczni będzie to skuteczna forma przygotowania do sezonu.

Nowe skocznie w Predazzo

Wiemy już, kto zbuduje nowe skocznie w Predazzo, na których w 2026 roku odbędzie się olimpijska rywalizacja. Przetarg na budowę obiektów wygrała firma Edilvanzo S.r.l. Cavalese. Wartość inwestycji wyniesie prawie 17 milionów euro. – Kiedy budowa zostanie zakończona, będziemy mieli nowoczesny i funkcjonalny obiekt do skoków narciarskich, gotowy na organizację najważniejszych zawodów na świecie i, co bardzo pozytywne, zostanie stworzony dzięki pracy zespołu kierowanego przez firmę z trzydziestoletnim doświadczeniem – powiedział Maurizio Fugatti, prezydent prowincji Trydent. Nowe skocznie będą miały rozmiary HS109 i HS143. Oby były szczęśliwe dla polskich skoczków, którzy na starych obiektach odnieśli wiele pięknych sukcesów.

Skoki w Chinach

Niedawno pierwszy raz w historii mogliśmy oglądać skoczków na Igrzyskach Europejskich. Inaczej ma się sprawa z azjatycką wersją igrzysk, w ramach której już wielokrotnie rozgrywano konkursy skoków. Na początku lipca Azjatycka Rada Olimpijska przyznała organizację imprezy chińskiemu Harbinowi. Oznacza to, że po raz kolejny na imprezie rozegrane zostaną konkursy skoków. Stanie się to na skoczniach w Yabuli, które mają przejść modernizację. Ostatnie międzynarodowe zawody rozegrano tam w 2009 roku, kiedy to w ramach Zimowej Uniwersjady srebrny medal zdobył Marin Bachleda.

Smutne słowa wielkiej mistrzyni

Poważne problemy zdrowotne przechodzi Daniela Iraschko-Stolz. Jedna z najlepszych skoczkiń w historii przeszła wiosną operację kolana. Obecnie stara się dojść do pełnej sprawności, ale jest to długi i niełatwy proces. Przypomnijmy, że utytułowana Austriaczka ma za sobą już wiele innych kontuzji. Mimo to nie poddaje się i wciąż myśli o powrocie na skocznię. Może być to zaskakujące, zwłaszcza w obliczu słów, które wypowiedziała w wywiadzie z “Kleine Zeitung”. – W tej chwili nie wiem, czy kiedykolwiek będę mogła normalnie chodzić – przyznała zawodniczka. Miejmy nadzieję, że wszystko ułoży się po myśli weteranki kobiecych skoków. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Zakopane znów powalczy o mistrzostwa

Po raz kolejny nasz kraj zamierza starać się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie Klasycznym. Tym razem chodzi o 2031 rok, a organizacją zawodów Polska miałaby podzielić się ze Słowacją. Taką informację przekazał starosta tatrzański, Piotr Bąk. W Zakopanem zostałyby przeprowadzone zawody w skokach i kombinacji, a na terenie Słowacji konkurencje biegowe. Czy tym razem się uda? Oby nasi przedstawiciele wyciągnęli wnioski z poprzednich lat, kiedy to polskie kandydatury zdecydowanie przegrywały z opcjami zagranicznymi.

Przykra wiadomość z Francji

W najbliższym sezonie nie zobaczymy na skoczni Julii Clair. Francuska zawodniczka w nieszczęśliwy sposób upadła podczas treningu na obiekcie w Chaux-Neueve, zrywając więzadła krzyżowe przednie w kolanie. To kolejna w ostatnich latach tego typu kontuzja w świecie skoków. Niestety, dla Clair oznacza to około roczną przerwę od startów w zawodach.

Źródło: PZN, Instagram, nordicmag.info, iltquotidiano.it, skijumping.pl, Kleine Zeitung