Raport ze świata skoków. Skład polskich skoczków na Courchevel, Kraft po ślubie i Stoch w Łodzi

fot. Tomasz Markowski

Już w tym tygodniu rusza nowy sezon FIS Grand Prix. W minionym tygodniu poznaliśmy skład polskich skoczków na te zmagania. A w dzisiejszym raporcie piszemy także o wielkich zmianach u Stefana Krafta oraz przygotowaniach Szczyrku do LGP.

fot. Tomasz Markowski

Skład Polaków na Courchevel

Zgodnie z zapowiedziami Thomasa Thurnbichlera, do Courchevel uda się zespół, który jest mieszanką członków kilku grup szkoleniowych na sezon 2023/24. W dniach 29-30 lipca na 135-metrowym obiekcie zaprezentują się zatem Kacper Juroszek i Aleksander Zniszczoł z Kadry Narodowej A, Klemens Murańka i Jakub Wolny z Kadry Narodowej B, a także Maciej Kot, który na co dzień trenuje w podhalańskiej grupie regionalnej.

Sztab szkoleniowy stworzą cztery osoby. Do Francji pojadą trenerzy Krzysztof Miętus i Radek Židek, asystenci głównych szkoleniowców Kadr Narodowych A i B, a także fizjoterapeuta Paweł Gurbisz i serwisant Kamil Skrobot.

W Courchevel odbędą się również konkursy kobiet. Nasze skoczkinie włączą się do rywalizacji w FIS Grand Prix w pierwszy weekend sierpnia – przy okazji domowych zawodów w Szczyrku, gdzie zobaczymy także wszystkich członków kadry dowodzonej przez Thomasa Thurnbichlera.

Courchevel otworzy 30. edycję FIS Grand Prix mężczyzn w skokach narciarskich. Przed rokiem trofeum dla najlepszego zawodnika klasyfikacji końcowej cyklu wzniósł Dawid Kubacki, który brylował w Wiśle, Hinzenbach i Klingenthal. Trzeci w ogólnym zestawieniu był kolejny z Polaków – Kamil Stoch.

Program FIS Grand Prix w Courchevel

Sobota, 29.07.2023
8:30 – Oficjalny trening kobiet
9:15 – Kwalifikacje kobiet
10:15 – Konkurs indywidualny kobiet
16:00 – Oficjalny trening mężczyzn
16:45 – Kwalifikacje mężczyzn
18:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Niedziela, 30.07.2023
9:00 – Kwalifikacje kobiet
10:00 – Konkurs indywidualny kobiet
16:30 – Kwalifikacje mężczyzn
18:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Szczyrk szykuje się do LGP

Po raz drugi w historii, na początku sierpnia w Szczyrku odbędą się konkursy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Tym razem wystartują nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Ma być to generalny sprawdzian przez zawodami Pucharu Świata na tym obiekcie.

Po raz pierwszy na skoczni im. Beskidzkich Olimpijczyków zawodnicy w LGP rywalizowali 20 lipca 2011 roku. Kamil Stoch zajął wówczas trzecie miejsce, zaś zwyciężył Austriak Thomas Morgenstern. Słabo wówczas zaprezentował się Dawid Kubacki, który był 32.

Jak poinformował PAP szef komitetu organizacyjnego konkursów w Szczyrku Andrzej Wąsowicz w poniedziałek mają zostać zamknięte imienne listy startowe. Jego zdaniem szykuje się “rekordowa obsada”.

“Wszyscy najlepsi chyba do nas przyjadą. Już myśleliśmy, że nie będzie Japończyków, ale bardzo późno zgłosili się do zawodów” – powiedział Wąsowicz.

Biorąc pod uwagę rywalizację kobiet i mężczyzn, to w Szczyrku Skalitem wystartują reprezentanci 18 państw. Przypomniał, że zbliżająca się impreza ma stanowić zarazem próbę generalną przed konkursem Pucharu Świata, który odbędzie się w Szczyrku 17 stycznia 2024 r.

Kapustik zadebiutuje w LGP

Jak wynika z informacji portalu skijumping.pl, tego lata będziemy świadkami historycznego powrotu do zawodów elity jednak z państw. Chodzi o rywalizację mężczyzn i Słowację. W Letnim Grand Prix ma bowiem wystartować talent Hektor Kapustik. To pierwszy męski skoczek z tego kraju, który wystartuje w zmaganiach tej rangi od 10 lat.

– Plany są odważne. Od 17 lipca przebywam w Planicy na obozie Małych Narodów FIS. Potem krótka regeneracja nad morzem i stamtąd jadę prosto do Courchevel na moje pierwsze Letnie Grand Prix. Potem Grand Prix w Szczyrku – a następnie się zobaczymy. Wierzę, że będę się dalej doskonalił w skokach – mówił 16-letni zawodnik cytowany przez skijumping.pl.

Stefan Kraft nie jest już kawalerem

Stefan Kraft, który podobnie jak inni skoczkowie przygotowuje się w pocie czoła do kolejnego sezonu, znalazł czas na niesamowite wydarzenie w życiu prywatnym. A konkretnie chodzi o ślub. W miniony weekend trzykrotny mistrz świata poślubił wybrankę swego serca i nie jest już stanu kawalerskiego. – Weekend pełen miłości – napisał Austriak w swoich mediach społecznościowych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

Kamil Stoch w Łodzi

Zbliża się główny weekend obchodów 600. Urodzin Łodzi. Kilkadziesiąt koncertów, ponad 160 wycieczek, rodzinne pikniki w całym mieście, loty balonami i wiele, wiele innych. Wśród wielu gwiazd świata muzyki, kultury i nie tylko, znajdzie się też akcent dotyczący skoków narciarskich.

Kibice będą mieli okazję spotkać… Kamila Stocha. A to wydarzy się 30 lipca. Trzykrotny mistrz olimpijski będzie obecny przy stoisko firmy Atlas, z którą współpracuje od wielu lat. – Ciekawe kogo spotkam w Łodzi? – zapytał polski mistrz na Instagramie. Niektórzy fani odpowiedzieli, że zmierzają się pojawić specjalnie po to, aby Kamila spotkać. Życzymy dobrych wrażeń!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

Źródło: skijumping.pl / PZN / PAP / Instagram

Mateusz Król
Obserwuj