Raport ze świata skoków. Silna obsada Igrzysk Europejskich, nowy trener Finów i zmiany w PZN

fot. Tomasz Markowski

Kto już tęskni za skokami narciarskimi? Mimo, ze mamy dopiero czerwiec, już niedługo najlepsi skoczkowie świata wracają do rywalizacji. Przed nami Igrzyska Europejskie w Polsce. Ale to nie wszystko. Sprawdźcie najnowsze doniesienia ze świata skoków narciarskich. 

fot. Tomasz Markowski

Nowy trener polskich skoczkiń 

Harald Rodlauer już oficjalnie został ogłoszony trenerem polskich skoczkiń. Austriak, który uważany jest za najlepszego trenera kobiet ostatnich lat, objął polską kadrę, ale również ma zadanie zbudować polską drużynę od podstaw. W Kadrze Narodowej A znalazła się co prawda tylko jedna zawodniczka – Nicole Konderla, ale w grupie bazowej trenować będą Paulina Cieślar, Anna Twardosz i Wiktoria Przybyła. Asystentem Rodlauera został Stefan Hula. Więcej przeczytacie tutaj. 

David Siegel zakończył karierę 

Niemiecki skoczek, który uznawany był za dużo talent, zdecydował się zakończyć karierę. Wszystko prawdopodobnie przez upadek na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w 2019 roku, który zakończył się kontuzją kolana. To ona zahamowała jego rozwój, a skoczek nie wrócił już do prezentowanego wcześniej poziomu. O kulisach tej decyzji przeczytacie tutaj.  

Zmiana systemu szkolenia polskich juniorów

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz konsekwentnie wprowadza zmiany. Tym razem dotyczą one systemu szkolenia juniorów. Formalnie na sezon 2023/2024 nie została powołana kadra juniorów, ponieważ szkolenie zawodników ma odbywać się poprzez Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Na stanowisku trenera głównego juniorów, pozostał za to Daniel Kwiatkowski. Do szkolenia juniorów, po kilku latach pracy w Czechach, powraca Robert Mateja. Będzie on trenerem SMS w Szczyrku razem z Sławomirem Hankusem. Natomiast w SMS Zakopane, trenerami będą Grzegorz Miętus oraz Mariusz Chrapek. Więcej szczegółów przeczytasz tutaj.

Silna obsada podczas Igrzysk Europejskich

Już 29 czerwca rozpoczną się w naszym kraju Igrzyska Europejskie. Pokazową dyscypliną podczas tej imprezy, będą skoki narciarskie na igelicie, które odbywać się będą na skoczniach w Zakopanem. Polske reprezentować będzie najsilniejszy skład kadry A: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek. Wśród kobiet zobaczymy Nicole Konderlę, Annę Twardosz, Paulinę Cieślar, Wiktorię Przybyłę oraz Polę Bełtowską. Ale nie tylko Polacy zgłosili najmocniejszy skład. Na Średniej i Wielkiej Krokwi pojawią się również m.in.: Halvor Egner Granerud, Stefan Kraft czy Anze Lanisek. Składy innych reprezentacji znajdzie tu. 

Nowy/stary trener Finów

Po minionym sezonie trenerem fińskiej reprezentacji przestał być Janne Väätäinen. Nowym/starym trenerem został Lauri Hakola, który pełnił już funkcję trenera fińskiej reprezentacji w latach 2018-2020. Natomiast w ostatnich dwóch sezonach, szkolił juniorów, m.in. Vilho Palosaari, który został tej zimy mistrzem świata juniorów. Kadra Finów na sezon 2023/2024 będzie liczyła pięciu zawoników: Antti Aalto, Niko Kytösaho, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari oraz Kasperi Valto. 

Urodzinowe spotkanie Kamila Stocha z kibicami w Proszowicach

Coroczne urodzinowe spotkanie Kamila Stocha z kibicami fanklubu z Proszowic to już tradycja. Również i tym razem mistrz pojawił się na spotkaniu nie tylko razem z żoną Ewą, ale też z kolegami z drużyny: Dawidem Kubackim, Stefanem Hulą i serwismenem Kacprem Skrobotem. Świętowanie nie odbyło się bez słodkiego prezentu. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

 

Źródła: hiihtoliitto.fi, sport.pl, pzn.pl, skijumping.pl, instagram.com