Raport ze świata skoków. Problemy Graneruda, trenerskie roszady i gigantyczna skocznia zza Oceanu

Screen: Eurosport

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza czerwcowa impreza w historii skoków narciarskich. Mowa oczywiście o Igrzyskach Europejskich. Wiemy już , kto musiał zrezygnować ze startu w imprezie. W minionym tygodniu poznaliśmy także nazwę nowej kategorii skoczni narciarskich. Zapraszamy na podsumowanie ostatnich 7 dni.

Screen: Eurosport

Igrzyska bez Graneruda

Niepokojące informacje napłynęły w minionym tygodniu z Norwegii. Groźny upadek na normalnej skoczni w Lillehammer zaliczył bowiem najlepszy skoczek minionej zimy, Halvor Egner Granerud. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli mocno się poobijał, ale na szczęście nie odniósł poważnej kontuzji. Skutki wypadku są jednak na tyle bolesne, że zawodnik w najbliższym czasie nie będzie mógł normalnie trenować. W związku z tym Granerud zrezygnował z udziału w Igrzyskach Europejskich, w ramach których, pod koniec czerwca, skoczkowie zmierzą się w Zakopanem. Norwegowie postanowili nie powoływać nikogo na jego miejsce.

Zabraknie również słoweńskiej gwiazdy

Nie tylko Graneruda zabraknie na zbliżającej się imprezie w Zakopanem. Z udziału w Igrzyskach Europejskich zrezygnowała także jedna z najlepszych skoczkiń świata, Ema Klinec. Na jej miejsce Słoweńcy postanowili powołać Katrę Komar. Brak Graneruda i Klinec to z pewnością duża strata dla czerwcowych Igrzysk. Pamiętajmy jednak, że obsada zawodów i tak będzie dużo mocniejsza niż się spodziewano jeszcze jakiś czas temu. Na starcie pojawi się bowiem prawie cała europejska czołówka, o czym pisaliśmy w poprzednim raporcie.

Gigant nadchodzi

Fantastyczne wieści dochodzą do nas z USA. Otóż już w tym miesiącu ma rozpocząć się długo wyczekiwana modernizacja skoczni w Ironwood. Ten legendarny obiekt stoi nieużywany od 1994 roku, ale wygląda na to, że po niespełna 30 latach przebudowa stanie się faktem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze skoki powinniśmy zobaczyć tam na zakończenie przyszłorocznej edycji Letniego Grand Prix. Warto dodać, że przebudowany obiekt będzie miał bardzo nietypowe wymiary. Otóż punkt konstrukcyjny ma być zlokalizowany na 161 metrze, natomiast HS na 180 metrze. Będzie to zatem skocznia przejściowa, pomiędzy dużą, a mamucią. Specjalnie dla takich obiektów FIS zamierza stworzyć nową kategorię, a mianowicie Giant Hill, czyli skoczni gigantów. Trzymamy kciuki, aby ten rewolucyjny projekt doszedł do skutku.

Trenerskie wyzwanie Austriaków

Gwiazdy austriackich skoków, jak Stefan Kraft, czy Eva Pinkelnig, mieli w ostatnich dniach szansę sprawdzić się w roli trenerów. Stało się tak za sprawą krótkiego zgrupowania, jakie urządzono w Villach dla 160 młodych skoczków. Następcy mistrzów mieli okazję potrenować pod czujnym okiem swoich idoli. Sam Stefan Kraft przyznał, iż żałuje, że w dzieciństwie nie miał okazji odbyć treningu z takimi zawodnikami, jak Thomas Morgenstern, czy Andreas Kofler.

Powrót Fina do Japonii

Ryoyu Kobayashi wraca pod skrzydła trenera, z którym osiągał pierwsze wielkie sukcesy, czyli Janne Väätäinena. Fiński szkoleniowiec zaprowadził genialnego Japończyka na szczyt w sezonie 2018/2019. W kolejnych latach zajął się pracą z rodzimą kadrą, ale teraz postanowił powrócić do Japonii, skąd pochodzi jego żona. Pod okiem Väätäinena trenować ma nie tylko Ryoyu, ale także Sara Takanashi oraz Naoki Nakamura. W trakcie najbliższej zimy okaże się, czy powrót Fina do dalekiej Japonii oznacza ponowną dominację Kobayashiego.

Nowy trener Amerykanek

Poznaliśmy nazwisko nowego trenera amerykańskich skoczkiń. Będzie nim mianowicie Trevor Edlund. Edlund to były skoczek, który od 2021 roku pracował jako asystent głównych trenerów kobiet i mężczyzn. Na stanowisku szkoleniowca pań zastąpi Andersa Johnsona, który bardzo chwali swojego następcę. Powiedział o nim, że to on był głównym powodem rozwoju amerykańskich skoków w ostatnich latach. Jesteśmy ciekawi, czy Edlund potwierdzi swój trenerski kunszt na nowym stanowisku.

Źródło: meinbezirk.at, usanordic.org, sanspo.com, nrk.no, rtvslo.si, skijumping.pl