Raport ze świata skoków. Podium Stękały w Einsiedeln, dramat Fridy Westman, cudowne dziecko z Norwegii

fot. Tomasz Markowski

Sezon letni trwa w najlepsze i zawodnicy skaczą regularnie w każdy weekend. Niektórzy zawodnicy nie umieją poradzić sobie ze swoim życiem po zakończeniu kariery zawodniczej. O tym, a także o dramatach i nadziejach przeczytają Państwo w naszym raporcie.

fot. Tomasz Markowski

Skakali w Stams…

W Austriackim Stams odbyły się zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego mężczyzn oraz Pucharu Interkontynentalnego kobiet.

Wśród mężczyzn w sobotę 16 września najlepszy okazał się Austriak Marco Woergoetter, przed swymi rodakami Clemensem Aignerem i Jonasem Schusterem. Na wysokim, piątym miejscu uplasował się Maciej Kot. Dzień później ci sami zawodnicy stanęli na podium, ale w innej kolejności. Wygrał Leitner przed Schusterem i Woergoetterem. Kot utrzymał swoją pozycję z soboty.

wyniki mężczyzn sobota i niedziela

Kobiece zawody wygrała w sobotę Josephine Pagnier z Francji przed Włoszką Anniką Sieff i Niemką Pią Lilian Kuebler. W niedzielę Sieff i Pagnier zamieniły się miejscami, zaś trzecie miejsce zajęła Szwajcarka Sina Arnet. Polki nie startowały.

wyniki kobiet sobota i niedziela

…i w Einsiedeln

W szwajcarskim kurorcie rywalizowali panowie w ramach zawodów trzeciego sortu, czyli FIS Cup. 16 września wygrał Austriak Francisco Moerth, przed reprezentantem gospodarzy Remo Imhofem oraz Niemcem Simonem Steinbesserem. Najlepszy z Polaków był Adam Niżnik (siódmy). Dobrze zaprezentowali się Marcin Wróbel (12. pozycja) i Jarosław Krzak (14. miejsce).

Dzień później  w niedzielnym konkursie mieliśmy polskie podium. Przeciętny start sobotni (ledwie 21. lokata) powetował sobie Andrzej Stękała zajmując trzecią pozycję. Wygrał Słoweniec Matija Vidic przed F. Moerthem, który zdecydowanie najbardziej powiększył swój dorobek punktowy w Szwajcari. W TOP 15 mieliśmy jeszcze trzech Polaków – Wróbel był znowu 12., Niżnik – 14., zaś Kacper Tomasiak – 15.

wyniki FIS Cup sobota i niedziela

Wicemistrz świata damskim bokserem?

O niegdysiejszym enfant terrible światowych skoków, czyli o Finie Harrim Ollim znów głośno. I znów z przyczyn, które stawiają go w najgorszym świetle. Tym razem usłyszał on prokuratorskie zarzuty związane z przemocą domową. W styczniu 2022 miał pobić swoją byłą już żonę, która trafia do szpitala. Więcej o tej bulwersującej sprawie pisaliśmy tutaj

Zakończony sezon dla Fridy Westman

W poprzednim raporcie pisaliśmy o upadku na treningu szwedzkiej nadziei skoków – Fridy Westman. Wówczas nie było wiadomo jak poważna jest kontuzja i jak długo potrwa przerwa. Niestety kontuzja jest bardzo poważna, a przerwa potrwa cały sezon. Frida ma uszkodzoną łąkotkę i rozciągnięte więzadło kolana. Teraz czeka ją operacja.

Norwegowie zachwyceni 15-latką

Norweskie skoki zawsze były pelne utalentowanych zawodniczek i zawodników. Nie zawsze jednak wychodziło to w tak młodym wieku jak w przypadku naszej bohaterki. Mowa o 15-letniej Ingvild Synnoeve Midtskogen, która wygrała ostatnio zawody Pucharu Interkontynentalnego ze znacznie starszymi zawodniczkami. Szef norweskich skoków Clas Brede Braathen porównuje już Ingvild do największej gwiazdy w historii norweskich kobiecych skoków – Maren Lundby. – Nie pamiętam 15-latki z Norwegii, która wygrała zawody na tym poziomie. Jeśli spojrzymy na wyniki to Ingvild może wkrótce wyprzedzić Lundby. Nie sądzę, by Maren była na tym poziomie w wieku 15, czy 16 lat – zachwycał się Braathen. Oczywiście w przypadku tak młodych zawodników należy ostrożnie podchodzić do wszelkich prognoz. 

źródło: hs.fi, fis-ski.com, sport.de