Raport ze świata skoków. Pierwsze wygrane, roszady w kadrach i Szwajcaria z chęcią organizacji igrzysk

fot. screen Eurosport

Miniony tydzień obfity był w pierwsze emocje w Letnim Grand Prix. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w Courchevel, gdzie nie zabrakło niespodzianek. Ale co jeszcze działo się w świecie skoków narciarskich? Zapraszamy na nasz cotygodniowy raport.  

fot. screen Eurosport

Rywalizacja w Courchevel z premierowymi triumfami

Chociaż inauguracyjne zawody Letniego Grand Prix w sezonie 2023 nie cieszyły się dużą popularnością wśród skoczków z czołówki poprzedniej zimy, emocji na pewno nie zabrakło. Sobotni konkurs mężczyzn zakończył się pierwszą wygraną w karierze dla Szwajcara Gregora Deschwandena. Natomiast niedzielna rywalizacja padła łupem Bułgara Władimira Zografskiego. Wśród pań oba konkursy zwyciężyła Nika Kriznar. Najlepszy rezultat wśród Polaków w sobotę osiągnął Aleksander Zniszczoł, a w niedzielę Klemens Murańka. Oboje zajęli 8. lokatę. 

Szwajcaria kandydatem do organizacji igrzysk?

Szwajcaria wyraziła wstępną chęć organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku. Jednym z pomysłów jest organizacja zimowych konkurencji na obiektach, które już istnieją, bez inwestowania w nową infrastrukturę. Inicjatywę popiera sama minister sportu Szwajcarii. Organizator igrzysk w 2030 roku ma zostać wybrany jeszcze przed przyszłorocznymi igrzyskami w Paryżu. Obok Szwajcarii kandydatami ma być jeszcze Francja oraz Szwecja.

Japończycy ogłosili kadry na sezon 2023/2024

Japoński Związek Narciarski ogłosił kadry skoczków i skoczkiń na najbliższy sezon. Męska reprezentacja liczyć będzie 14 skoczków i co zaskakujące zabrakło w niej Yukiyi Sato. 

Wśród panów w najwyższej grupie S znalazł się jeden skoczek – Ryoyu Kobayashi. Natomiast u pań – Yuki Ito. 

Grupa A mężczyzn: Naoki Nakamura, Ren Nikaido, Keiichi Sato, Junshiro Kobayashi oraz Taku Takeuchi

Grupa B: Asahi Sakano, Masaki Nakamura, Rentaro Nishida, Ritsuta Sugiyama, Seigo Sasaki, Takuma Mikami, Riku Nishizawa i Haruto Nishikata

Grupa A kobiet: Nozomi Maruyama, Sara Takanashi, Yuka Seto, Ringo Miyajima, Nagomi Nakayama, Kurumi Ichinohe oraz Yuzuki Sato

Grupa B kobiet: Hana Sakurai, Riko Sakurai, Saiko Fujimoto, Kohaku Hinomori i Chiho Takeuchi 

Głównym trenerem kadry męskiej został Kento Sakuyama, natomiast pań Tomoharu Yokokawa.

Kolejny przystanek Letniego Grand Prix – Szczyrk

Z uwagi na zapowiadany remont skoczni w Wiśle, tego lata to Szczyrk gościć będzie zawody najwyższej rangi. Rywalizacja odbędzie się w sobotę i niedzielę (5-6 sierpnia). W piątek natomiast zaplanowano treningi i kwalifikacje. Trener Thomas Thurnbichler jeszcze nie podał składu Polaków na te zawody. 

Program:

Piątek, 04.08.2023
17:15 – Oficjalny trening
19:30 – Kwalifikacje

Sobota, 05.08.2023
14:00 – Seria próbna
15:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 06.08.2023
11:30 – Kwalifikacje
13:00 – Pierwsza seria konkursowa

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

W Kanadzie bez zmian

Oprócz Japończyków, swoje kadry zatwierdzili także Kanadyjczycy. Tak jak minionym sezonie jednoosobową kadrę męską tworzyć będzie Mackenzie Boyd-Clowes, którego szkoleniowcami będzie Uros Vrohoviec i Urban Jarc. Natomiast panie trenował będzie Janko Zwitter. W jego kadrze znalazły się:  Abigail Strate, Alexandria Loutitt, Nicole Maurer oraz Natalie Eilers. 

źródło: informacja własna/Insidethegames.biz/sanspo.com/ski-japan.or.jp/Skijumpingcanada.com/instagram.com