Raport ze świata skoków narciarskich. Zmiany w kobiecych skokach, powrót Kojonkoskiego i problemy Norwegów

Miniony tydzień w świecie skoków narciarskich to przede wszystkim newsy dotyczące żeńskiej części dyscypliny. W Polsce prawdopodobnie nie będzie narodowej kadry kobiet. Na świecie natomiast podjęto decyzję o organizacji Turnieju Czterech Skoczni dla kobiet. 

W Polsce prawdopodobnie bez kadry 

Po wielu zawirowaniach w minionym sezonie, rozłamu w kadrze oraz słabych wynikach polskich skoczkiń, Polski Związek Narciarski rozważa opcję nie tworzenia kadry narodowej. Skoczkinie mają szkolić się w dwóch grupach, podlegających pod Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski oraz Tatrzański Związek Narciarski, czyli w Szczyrku i Zakopanem. Szczegóły i potwierdzenie tych doniesień mamy poznać na początku maja, o czym pisaliśmy tutaj. 

Turniej Czterech Skoczni dla kobiet 

Po wielu latach starań, skoczkinie będą mogły rywalizować w prestiżowym turnieju. Od sezonu 2023/2024 ma być rozgrywany Turniej Czterech Skoczni kobiet. W porównaniu z edycją mężczyzn, ma być jedna zmiana – Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen zamienią się terminami. Więcej znajdziecie w tym artykule.

Zupancic pozostaje ze Słowenkami 

Mimo wcześniejszych doniesień ze Słowenii, trener Zoran Zupancic pozostaje z kadrą kobiet. Słoweńska federacja narciarska przekonała szkoleniowca, by nie opuszczał swoich zawodniczek przed tak ważną imprezą, jaką są przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Planicy. Kontrakt przedłużył także oczywiście trener męskiej reprezentacji Robert Hrgota.

Problemy Norwegów 

Po wycofaniu się na początku tego roku głównego sponsora norweskich skoków, federacja ma kłopoty. Jak donosi NRK do końca maja sekcja skoków narciarskich musi zapewnić sobie dochód sponsorski w wysokości dziesięciu milionów koron. Clas Brede Braathen, menadżer norweskich skoków twierdzi, że winny całej sytuacji jest Norweski Związek Narciarski. O przyczynach trudnej sytuacji i szczegółach przeczytacie tu.

Finowie podjęli decyzję, Kojonkoski powraca jako dyrektor

Mikka Kojonkoski, legendarny fiński trener, powraca do świata skoków narciarskich, jednak w innej roli. Został dyrektorem ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w fińskiej federacji narciarskiej. Jego celem jest progres seniorów oraz młodzieży, zarówno w kombinacji jak i skokach.

Źródło: hiihtoliitto.fi /nrk.no /sport.pl / DSV