Raport ze świata skoków. Kubacki ze złotem, Żyła w MMA i Hula o nowej roli

fot. Tomasz Markowski

Za nami kolejny tydzień, czas więc na podsumowanie najnowszych informacji ze świata skoków. Ostatnie 7 dni zdecydowanie upłynęło pod znakiem igrzysk europejskich rozgrywanych w Krakowie i okolicach. Najważniejszy jest oczywiście złoty medal Dawida Kubackiego. Ale to nie jedyna ważna informacja. W podsumowaniu przeczytacie m. in. o rywalizacji pań i panów w Zakopanem, nowej roli Stefana Huli i planach Żyły związanych z MMA.

fot. Tomasz Markowski

Wspaniały Dawid

Dawid Kubacki w wyśmienity sposób zakończył rywalizację w skokach narciarskich na Igrzyskach Europejskich Kraków/Małopolska 2023. Polak po skoku na 139 metrów zajmował drugą pozycję. Prowadził Jan Hoerl, trzeci był Philipp Raimund. Tuz za czołową trójką znajdowali się Piotr Żyła (4.) i Aleksander Zniszczoł.

Zawodnik z Nowego Targu nie dał szans swoim rywalom w drugiej serii. Dawid po fenomenalnym skoku na 134,5 metra ze spokojem objął pozycję lidera, której nie był mu w stanie odebrać prowadzący po pierwszej kolejce Jan Hoerl. Austriak spadł jednak tylko o jedną pozycję. Podium uzupełnił Philipp Raimund. Nieco zawiedli Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł, którzy ostatecznie uplasowali się kolejno na 7. i 10. miejscu.

Igrzyska zakończone

Jacqueline Seifriedsberger okazała się najlepsza podczas pierwszego konkursu skoków narciarskich w ramach Igrzysk Europejskich – Kraków/Małopolska 2023. Austriaczka na normalnej skoczni w Zakopanem pokonała Słowenkę Nikę Prevc. Trzecia była kolejna reprezentantka Austrii Marita Kramer. W finałowej trzydziestce znalazły się trzy Polki. Najlepsza z nich – Anna Twardosz – zajęła 25. miejsce. U panów zwyciężył Austriak Daniel Tschofenig. Medale zdobyli także drugi Jan Hoerl i trzeci Gregor Deschwanden. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Piotr Żyła (7.) i Dawid Kubacki (10.). Kamil Stoch zajął 22., a Kacper Juroszek 27. miejsce.

Na dużej skoczni najlepszą z pań okazała się Nika Kriznar. Srebrny medal wywalczyła Nika Prevc, a brąz trafił do Seliny Freitag. Na 19. pozycji rywalizację zakończyła Nicole Konderla, a 29. była Anna Twardosz. W konkursie drużyn mieszanych zwyciężyła reprezentacja Austrii. Srebro wywalczyła Norwegia, z kolei brąz Słowenia. Polska drużyna ukończyła rywalizację na Średniej Krokwi (HS105) w Zakopanem na najlepszej pozycji w historii startów w mikście w zawodach najwyższej rangi (5.).

Stefan Hula o swojej nowej roli

Trzy Polki zajęły miejsca w pierwszej trzydziestce konkursu skoków na normalnej skoczni podczas Igrzysk Europejskich 2023. Jest to pierwszy raz, kiedy nasze skoczkinie startują pod wodzą nowego duetu trenerskiego. Głównym trenerem został uznawany za najlepszego w swojej dziedzinie na świecie Harald Rodlauer, a asystentem został Stefan Hula, który niedawno zakończył karierę jako skoczek.

Stefan Hula wyraził zadowolenie z nowej roli, mówiąc, że to zupełnie nowe doświadczenie, które pozwala mu ciągle się uczyć. Podkreślił również, że obecnie system skoków może funkcjonować lepiej dzięki lepszej współpracy między kadrami. Wyraził pochwałę dla Haralda, nazywając go cierpliwym i spokojnym. Przypomniał również, że efekty będą wymagały czasu.

Stefan Hula jest zadowolony z rozpoczęcia nowego rozdziału w skokach kobiet w Polsce. Po latach konfliktów i niepowodzeń nadszedł czas na utworzenie jednej grupy, która ma się rozwijać. Skupia się teraz na budowaniu wiary i pewności siebie u skoczkiń. Podkreślił również, że potrzebna jest cierpliwość, nauka pewnych rzeczy i ciężka praca.

Piotr Żyła w MMA?

Według medialnych doniesień, istnieje możliwość spektakularnego pojedynku pomiędzy Piotrem Żyłą a Sławomirem Peszko, który miałby odbyć się w oktagonie federacji Clout MMA. Portal Sport.pl sugeruje, że Polski Związek Narciarski może wyjątkowo wydać zgodę Żyle na udział w takiej walce, pomimo jego zaangażowania w skoki narciarskie.

Piotr Żyła, dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich, nie zdradził konkretnych informacji na ten temat, ale nie zaprzeczył plotkom, podkreślając jedynie, że lubi wyzwania. Sławomir Peszko, były piłkarz reprezentacji Polski, jest obecnie twarzą federacji Clout MMA i byłoby to starcie dwóch wyrazistych postaci polskiego sportu.

Nie ma jeszcze ustalonej daty walki, jednak media przypuszczają, że nie odbędzie się ona w tym roku. Możliwe, że pojedynek mógłby mieć miejsce w przyszłości, ale nie ma na razie potwierdzonych informacji w tej sprawie.

Źródło: Informacja własna / sport.pl

Piotr Wojtaszczyk